Bu illerde yaşayanlar dikkat! Deprem riski yüksek olan 15 il açıklandı

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Deprem riski yüksek olan 15 il açıklandı
Deprem riski yüksek olan iller açıklandı. Bu illerde oturanlar dikkat!

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Deprem riski yüksek olan 15 il açıklandı - Cumhuriyet tarihimizin en büyük depremi 6 Şubat tarihinde meydana gelmiş, Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 ilimizde büyük bir yıkıma neden olmuştu.

7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen 2 büyük deprem merkez üssü olan Kahramanmaraş'ın yanı sıra Adıyaman, Malatya, Hatay ve Adıyaman'da da büyük bir yıkıma neden olmuş, depremden etkilenen 11 ilde can kayıpları meydana gelmişti. Depremin ortaya çıkardığı görüntüler diğer illerde yaşayan kişilerin de büyük panik ve korku yaşamasına neden olmuştu.

BİR SONRAKİ BÜYÜK DEPREM NEREDE OLACAK, DEPREM RİSKİ YÜKSEK OLAN İLLER HANGİLERİ?

Deprem riski yüksek olan iller için açıklama yapan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan olası deprem risklerini değerlendirdi. Ercan illere göre deprem riskini belirtirken yapılan açıklamalara göre deprem riski olan iller ve beklenen deprem dereceleri de açıklandı.

Adana: 7.1

Adıyaman: 6.9

Afyon: 6.9 Ağrı: 7.5

Aksaray: 6.5

Amasya: 7.3

Ankara: 6.6

Antalya: 7.0

Ardahan: 6.5

Artvin: 6.5

Aydın: 7.3

Bartın: 6.7

Batman: 6.5'den küçük

Bayburt: 6.5'den küçük

Bingöl: 7.2

Bu iller deprem riski yüksek olan iller olarak açıklanırken Ercan tarafından yapılan açıklama jeofizik mühendislerini de ikiye böldü. Ercan'ı eleştiren isimler böyle bir liste vermenin mümkün olmadığını belirterek bu bilginin halkı paniğe sevk etmekten başka bir işe yaramayacağını savundu.

NOT: Verilen bilgiler isim geçen kişilerin açıklamalarından derlenmiş olup, depremin bugünkü teknoloji ile önceden tahmin edilmesi ve tarih verilmesi mümkün değildir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.