Bu detaya dikkat etmeyen kiracı kendini kapı önünde bulabilir

Kiracılar ve ev sahipleri arasındaki sorunlar her geçen gün artmaya devam ediyor. Kiracılar piyasada uygun fiyatları ev olmadığından şikayet ederken ev sahipleri de artan piyasada kiracıların ucuza oturduğunu söylüyor.
Bu detaya dikkat etmeyen kiracı kendini kapı önünde bulabilir

Ev kiralayacakları yakından ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Aktarılan habere göre bu detaya dikkat etmeyen kiracılar kendilerini kapını önünde bulabilir. Peki, ama nasıl? İşte konunun detayları..

SÖZLEŞME ANINDA İMZALANIYOR

Ev sahipleri son dönemlerde tahliye taahhütnameleri ile gündemde kalmaya devam ediyor. Henüz evi tutmayan kiracıları tahliye taahhütnameleri ile karşılaştıran ev sahipleri de kendi açısından haklarını korumaya çalışıyor. Konu ile ilgili Avukat Iyaz Çimen, yaptığı açıklamasında kira sözleşmesinin imzalanması anında talep edilen taahhütnamelerinin geçerliliği olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Kira sözleşmesinin imzalanması anında talep edilen tahliye taahhütnameleri özgür iradeyle verildiği kabul edilmediğinden geçerlilik arz etmemektedir. Bunun da önüne geçebilmek maksadıyla mülk sahipleri genelde tahliye taahhütnamelerini boş olarak alırlar. Boş olarak alınan tahliye taahhütnamesi aynı açığa atılan imzanın geçerliliği gibi geçerlilik arz etmektedir”

YARGITAY KABUL EDİYOR

Kiraların fahiş bir şekilde artması sonrasında kiracısı ile tahliye sorunu yaşamak istemeyen ev sahipleri ev kiralayacak kiracılarıyla tahliye taahhütnamesini konuşuyor. Çimen, açıklamasında bu imzanın özgür ve hür bir şekilde atılması gerektiğini ifade ederek “Kiralanma gününde tahliye taahhütnamesi veriliyorsa bu sefer kiracının anahtarı almak amacıyla bunu verdiğini kabul ediyoruz. Bir baskı oluşturduğunu ve özgür iradesiyle karar vermediğini kabul ederek taahhüdün geçersiz olduğuna karar veriliyor” dedi.

Ev sahiplerinin artık boş tahliye taahhütname almaya başladığını ifade eden uman isim, Yargıtay’ın bu durumu kabul ettiğini belirterek, kiracıların dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor.