Bir önceki depremi saatler önce bilmişti! Deprem Kahini Türkiye için o ili uyardı şiddetli geliyor

Kahramanmaraş depremi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem felaketini yaşayan Türkiye 50 binden fazla canını yitirmişti. Bir sonraki büyük deprem nerede olacak tahmini açıklandı.
Bir önceki depremi saatler önce bilmişti! Deprem Kahini Türkiye için o ili uyardı şiddetli geliyor

Bir önceki depremi saatler önce bilmişti! Deprem Kahini Türkiye için o ili uyardı şiddetli geliyor - Pek çok yerleşim yeri aktif fay hatları üzerinde bulunan Türkiye ne yazık ki 2023 yılının Mart ayında Cumhuriyet tarihinin en büyük depremini yaşamış, 11 ilimiz depremden etkilenirken aynı gün üst üste yaşanan iki büyük depremde 50 binden fazla canımız yaşamını yitirmişti.

Yaşanan deprem felaketi sonrasında diğer illerde yaşayan vatandaşlar için uykusuz geceler başlamış, deprem gerçeği ülkemizin üzerine kabus gibi çökmüştü. Depremin ardından ortaya çıkan acı görüntüler riskli illerde yaşayan vatandaşları tedirgin ederken Kahramanmaraş ve Tokat depremini doğru tahmin eden Frank Hoogerbeets yeni bir deprem uyarısında daha bulundu.

DEPREM KAHİNİ BU SEFER O BÖLGEYİ İŞARET ETTİ! BİR SONRAKİ BÜYÜK DEPREM NEREDE OLACAK?

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremi önceden tahmin etmesiyle ülkemizde adını duyuran Frank Hoogerbeets, Tokat ve Hatay bölgelerine yönelik sosyal medya hesabından yeni bir uyarıda bulundu. Daha önce yapmış olduğu bazı tahminleri tutan ve bu sayede ünlenen adını deprem kahini olarak duyuran Hoogerbeets, 18 Nisan 2024 tarihinde Tokat'ta gerçekleşen 5,6 büyüklüğündeki depremi de saatler öncesinden doğru bir şekilde tahmin etmeyi başarmıştı.

deprem-tahmini-hoberts.jpg

Özellikle 6 Şubat depreminden sonra tahminleriyle dikkat çeken Frank Hoogerbeets, yeniden uyarıda bulundu. 6 Şubat 2023 yılındaki depremden üç gün önce "Er ya da geç bu bölgelerde 7,5 büyüklüğünde deprem olacak" şeklinde tweet atan ve haklı çıkan Hoogerbeets, 18 Nisan 2024 tarihinde Tokat'ta gerçekleşen depremi de doğru tahmin etmişti.

deprem-tahmini-2.jpg

Hoogerbeets, "İşaretli gölgeler yaklaşık değerdir” diyerek takipçilerini uyardı. Hoogerbeets'in tahminleri, bilim camiasında da bazı kesimler tarafından tartışma konusu oldu. Hoogerbeets'in kullandığı yöntemlerin bilimsel dayanağı olmadığına dair görüşler olsa da geçmişte yaptığı bazı doğru tahminler kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Ancak Hoogerbeets tarafından yapılan tahminlerin çoğunluğunun hatalı çıkması ve tahmin yaparken zaten sıkça deprem olan geniş coğrafyaları işaret ederek tahmin şansını arttırması bilim insanları tarafından "şarlatanlık" olarak görülüyordu. Bu nedenle Hoobergeets tarafından yapılan yeni tahminin doğruluğu vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı.

NOT: Burada yer alan bilgiler Hoobergeets tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, tahmini içermektedir. Depremi önceden doğru bir şekilde bilmek günümüz teknolojisi ile mümkün değildir.