Baba çocuklarından birisine tüm gayrimenkullerini bağışlayabilir mi?

Baba çocuklarından birisine tüm gayrimenkullerini bağışlayabilir mi?
Bir babanın çocuklarından sadece birisine tüm gayrimenkullerini bağış yoluyla verip veremeyeceği merak ediliyor. Çocukların miras hakkı nedir?

Miras paylaşımları belirli kurallar çerçevesinde yapılabilmektedir. Miras hukukunun çizdiği ana çerçevede hareket etmek şartıyla miras paylaşımlarının yapılmasında bir engel yoktur. Ancak bu ana çerçevenin dışına çıkıldığı an tartışma yaşanmaktadır. Bu durumda da kanun devreye girmekte ve miras paylaşımı yapılmış olsa dahi bu paylaşım bozulabilmektedir.

ÇOCUKLARDAN BİRİSİNE TÜM GAYRİMENKULLER VERİLEBİLİR Mİ?

Türkiye’de çok nadir olarak halen daha yaşanıyor olsa da çocuklar arasında miras paylaşımlarını farklı olarak yapmak isteyen anne ve babalar bulunuyor. Kız çocuklarına miras payı verilmemesi şeklindeki haksız gelenek yaşayabiliyor. Bu durum kardeşi kardeşe düşman ederken anne ve babaların ölümlerinden sonra hayırla anılmalarını da engelleyebiliyor.

Bir babanın çocukları arasında birisine tüm gayrimenkullerini bağışlamasının önünde teknik olarak bir engel bulunmamaktadır. Baba bunu sağlığında istediği gibi yapabilir. Bu yolla çocuk üzerine tapu devri de gerçekleşebilir. Ancak tüm bu iş babanın vefat etmesi ile sarpa saracaktır.

Baba hayattayken somut mirasçı olamayan diğer kardeşlerin herhangi bir yasal hakları bulunmuyor. Ancak babanın ölmesi durumunda çocukların tamamı yasal mirasçı vasfı kazandıkları için hak sahibi olurlar. İşte o zaman hak arama başlayabilir.

Yasal mirasçı olan kardeşler bir kardeşe bağışlanan gayrimenkullerden haklarını talep edebilirler. Çocukların babalarının mal varlıklarında saklı payları vardır. Bu saklı payı baba bile bağış yoluyla bir başkasına devredemez. Babanın tüm mal varlığının yarısı çocukların saklı payıdır. Eğer bir çocuğa tüm gayrimenkuller verilmişse bu tapu devri sadece saklı paylarla sınırlı kalacak şekilde mahkeme tarafından iptal edilir. Bu durumda her bir kardeş saklı paydan haklarını alırlar. Bağış yapılması bu hakkı ortadan kaldırmayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.