Ankara, İstanbul ve İzmir için yeni yasak kararı! 21.00’den sonra giriş çıkış yapılamayacak

Havaların ısınması, beraberinde orman yangın riskini de getiriyor. Durum bu şekilde olunca İstanbul ve İzmir'in aldığı yasak kararı Ankara'da da alındı. Yasağa ilişkin detaylar ve merak edilenler valilik tarafından açıklandı.
Ankara, İstanbul ve İzmir için yeni yasak kararı! 21.00’den sonra giriş çıkış yapılamayacak

Aktarılan son habere göre Ankara’da orman yangınlarının engellenmesi için alınan tedbirler duyuruldu. 15 Haziran tarihinde başlayan yasak kararı 30 Eylül 2024 tarihine kadar devam edecek. Yasağa ilişkin Ankara Valiliği’nin açıklaması haberimizde..

Ormanlara giriş yasağı ilk olarak İzmir için açıklanmıştı. Son günlerde peş peşe farklı illerden gelen orman yangınları haberi sonrasında Ankara Valiliği de harekete geçti. 15 Haziran 30 Eylül 2024 tarihleri arasında Ankara’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

ankara-orman-aa-2241966-1.jpg

YENİ KARARLAR ALINDI

Valiliğin açıklamasına göre milli park, mesire alanları ve tabiat parklarının dışındaki ormanlık alanlara belirtilen tarihe kadar giriş yapılamayacak. Meteoroloji açıklamalara göre yangın riskinin devam etmesi sebebi ile harekete geçen Ankara Valiliği anız yakma, çöplerin yakılması, çoban ateşi, yıldırım düşmesi, ihmal ya da kasıt gibi yangın çıkaran durumları engellemek için yeni kararların alındığını açıkladı.

21.00’E KADAR SERBEST

Valiliğin açıklamasına göre mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda söz konusu tarihe kadar yetkililerin belirlemiş olduğu alanlara giriş yapılabilecek ancak mangal, barbekü, ocak, semaver ve piknik tüpü yakılmasına izin verilmeyecek. Girişler 09.00 – 21.00 arasında yapılabilecek. Bu saatlerin dışında kamp yapmak yasak olacak, çadır kurulmasına izin verilmeyecek.

headline.jpg

GİRİŞ ÇIKIŞ YASAKLANDI

Açıklamanın devamında ormancılık faaliyetleri kapsamında görevli olan tüm personellerin dışındaki vatandaşlara ormanlık alanlar yasaklanacak. Ormanlara giriş ve çıkış yapılamayacak. Seyrek yerleşim yerlerinde, anız, bağ, bahçe ve tarla temizliğinde meydana gelen dallar ve bitki örtüsü yakılamayacak, havai fişek atılması yasak olacak.

Valiliğin belirlemiş olduğu yasak kararlarına uyulamaması halinde 6831 Sayılı Orman Kanunu, Türk ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacağı duyuruldu. Yasak İstanbul ve İzmir için geçtiğimiz haftalarda duyurulmuştu. Ankara Valiliği’nin de açıklama yapmasıyla birlikte 3 büyükşehir yasak bu yıl da uygulanmış olacak.