Acil alarm durumu ilan edildi! 25 Haziran 06.00’ya kadar sürmesi bekleniyor

Meteoroloji Genel müdürlüğü peş peşe açıklamalarına devam ediyor. MGM, yaptığı açıklamasında sıcaklıkların önümüzdeki günlerde de mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini belirtti. Vatandaşların tedbirini alması gerektiği açıklandı. İşte detaylar
Acil alarm durumu ilan edildi! 25 Haziran 06.00’ya kadar sürmesi bekleniyor

Sıcak havaların son dönemlerde etkisini daha da hissettirmesi vatandaşların planlarını da etkiliyor. Bu sabah erken saatlerde yapılan açıklamada sıcaklıkların önümüzdeki 3-4 gün daha devam edeceği belirtildi. Vatandaşların bu sebeple dışarıya çıkarken tedbirini elden bırakmaması gerektiğinin altı çizildi.

SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİ ÜZERİNDE

MGM, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamasında sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyretmesinin beklendiğini söyledi. Mevsim normallerinin 10 derece üzerine kadar çıkabilecek hava sıcaklıklarına karşı özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların tedbirli çıkması gerektiği belirtildi.

METEOROLOJİ UYARDI

MGM, yaptığı açıklamasında, “Ülkemizin kuzeydoğu kesimleri ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Osmaniye ve Rize çevreleri, Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç kesimleri, Artvin kıyıları, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii ile Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor” ifadesini kullandı.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR BİLGİSİ

Hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini ifade eden MGM, “Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor” derken, rüzgar için de yapılan açıklamada “Genellikle kuzey, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), yüksek kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor” ifadesi kullanıldı.

Sıcaklıkların önümüzdeki 4-5 gün daha süreceği ve önümüzdeki günlerde sıcak havanın yerini yağışlı havaya bırakabileceği belirtildi. Vatandaşların bu sebeple 11.00 - 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkarken dikkatli olması gerektiği aktarıldı.