20 21 22 Haziran için uyarıların ardı arkası kesilmedi! Asıl kabus yeni başlıyor

Türkiye'de yaşayanlar için resmen 20 21 22 Haziran uyarısı yapıldı. Uyarıların ardı arkası kesilmezken vatandaşların dikkatli olması gerektiği ifade edildi. Asıl kabusun yeni başladığı belirtilirken kritik harita da yayımlandı.
20 21 22 Haziran için uyarıların ardı arkası kesilmedi! Asıl kabus yeni başlıyor

Meteoroloji’nin aktarmış olduğu haberin detaylarına göre Türkiye genelinde sıcaklıklar yine ortalamanın üzerinde seyredecek. Öte yandan Batı’dan esecek olan sıcak rüzgarlar sebebi ile hissedilen sıcaklıkların daha da artış göstermesi bekleniyor.

Uzmanların değerlendirmesine göre pek çok bölgede gölgelerde bile 40 dereceler konuşuluyor olacak. Peki, sıcaklıklar ne zamana kadar devam edecek? İşte MGM’nin açıklaması ve yayımladığı sıcaklık durum haritası

YAĞIŞ UYARISI YAPILDI

Öte yandan MGM, güncel hava durumuna ek olarak sıcaklıkların artış göstereceği yerleri ve bugün yağışların etkili olacağı bölgeleri tek tek açıkladı. Vatandaşların yaşanabilecek durumlara karşı tedbirini alması gerektiğini belirtti. Yağışların etkili olacağı yerler için açıklama yapan Meteoroloji, “Ülkemizin kuzeydoğusu ile Güney Ege ve Akdeniz'in iç kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyı illeri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Denizli, Uşak ve Burdur ile Isparta'nın kuzey ve batı, Afyonkarahisar'ın güney, Van'ın doğu kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde toz taşınımı bekleniyor” uyarısını yaptı.

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİ ÜZERİNE ÇIKACAK

Sıcaklıkların mevsim normalleri üzerine çıkacağını ifade eden Meteoroloji, sıcaklıkların 7-10 derece daha fazla bir şekilde kendini hissettireceğini ifade etti. Öte yandan kuzey ve batı yönlerden rüzgar kuvvetli bir şekilde eseceği, bu durumunda sıcaklığı artırabileceği belirtildi.

ekran-goruntusu-2024-06-19-141553-min.png

ekran-goruntusu-2024-06-19-141608-min.png

EGE VE AKDENİZ BÖLGESİ DİKKAT

Ege ve Akdeniz bölgesi için uyarılar peş peşe geldi. Ege’de sıcaklıkların yüksek olduğu bölgeler Manisa, Muğla, Denizli, Aydın ve Bodrum olarak ifade edildi. Akdeniz bölgesinde nemin çok yüksek olduğu ve bu sebeple de sıcaklık çarpmasının görülebileceği belirtildi. Sıcaklıkların etkili olacağı bölgeler ise Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Isparta ve Mersin olarak sıralandı.