18 yaşından küçük 60 yaşından büyükler için 12 Haziran duyurusu geldi

Türkiye’de yaşayan 18 yaş altı ve 60 yaş üstü büyükler için önemli bir açıklama yapıldı. Aktarılan son habere göre bu kişiler için 12 Haziran duyurusunun detayları belli oldu. İşte milyonları ilgilendiren o duyuru
18 yaşından küçük 60 yaşından büyükler için 12 Haziran duyurusu geldi

Türkiye, bugünden itibaren hızlı bir sıcaklık artışına gidiyor. Meteoroloji ve valilikler uyarıları peş peşe sıralarken, özellikle 18 yaş altı ve 60 yaş üstü kişilerin belirlenen saatlerde dışarıya çıkmaması gerektiği duyuruldu.

Sıcak havaların etkisini hafta sonuna kadar göstereceği belirtildi. Vatandaşların dışarıya çıkarken özellikle 11.00 – 16.00 saatleri arasında tedbirini elden bırakmaması gerektiği açıklandı. Meteoroloji’nin açıklamasında sıcaklıkların bir süre daha mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini belirtti.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji, sıcak havalara ek olarak beklenen yerel yağışlar konusunda da vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada, “Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusu ile zamanla Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Hakkari çevreleri, Van'ın doğusu, Ağrı'nın güneyi, Kastamonu'nun güney ve doğusu, Çorum'un kuzeyi ve Amasya'nın batı çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor” denildi.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR BİLGİSİ

Hava sıcaklığı ve rüzgar bilgisine ilişkin de önemli açıklamalarda bulunuldu. Hava sıcaklıklarındaki artışın devam edeceği belirtilirken, sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde seyredeceği açıklandı.

Diğer yandan rüzgarın da kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesinin beklendiği duyuruldu.

Meteoroloji özellikle sıcak hava karşısında vatandaşların tedbirli olması gerektiğinin altını çizdi. Son günlerde de pek çok valilik sıcak havalarda 60 yaş üstü, 18 yaş altı, çocuklar, bebekler ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin 11.00 – 16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmaması gerektiğinin altını çizdi. Ülkemizi bir süre daha etkisini alacak sıcak hava dalgasına etkisini gösterdiği bu günlerde çıkmak isteyenlerin de tedbirini alarak çıkması gerektiği belirtildi.