05.12.2021, 16:19

YALNIZCA SEVMEK YETMEZ, YARDIM ET !

YALNIZCA SEVMEK YETMEZ, YARDIM ET !

Dün çok kötü bir haber aldım, açıkçası benim ve hayvanseverler  için üzücü bir haber.

Bozköy'de 4 köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü iddia ediliyor. Sizi ne kadar etkiledi bilmiyorum ama beni çok etkiledi. Bunlar sadece haberini aldığımız hayvanlar. Peki ya bilmediğimiz, işkenceye maruz kalan, ölüme terk edilen o masum canlar? O masum canlara “hayvan” diye hitap edilmesine bile karşıyken nedir bu acımasız, vicdan yoksulu davranışlar?

Kaç kişi hayvan haklarını biliyor? diye sorsam cevap veremeyecek insanlar bile vardır. Anlatalım o zaman  ne demişler ”bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.”

MADDE 1: Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir.

MADDE 2 :Bir tür hayvan olan insan, öbür hayvanları yok edemez, bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez, bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir.

MADDE 3: Bütün hayvanların insanlarca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır.

Evet, bu maddeler bütün masum canlarımızın temel hakları bu konu da bilgilendiğimizi düşünüyorum. Bu sadece yasal olan kısım.

Biliyoruz ki her insanın belli başlı duyguları vardır acıma duygusu, sevme duygusu kısacası güzel ve temiz duygularımız. Bu duyguları bir ifade ediş biçimimiz var değil mi? Mesela bize kötü bir şey yapıldığında ya da kötü söz söylendiğinde üzülme, mutsuzluk duygumuz harekete geçiyor.

Ya o “masum canların” duyguları, kalpleri yok mu? Sizi bu kısım da vicdanınızla baş başa bırakıp, anlatmaya devam ediyorum.

Tabi ki her insan annesinden babasından temel eğitimini , topluma ve çevreye karşı nasıl davranması gerektiğini öğrenmiştir. Size eğitimsiz, vurdumduymaz  demiyorum sadece biraz daha duyarlı davranırsak masum canlar ne zarar görür ne de sevgiye aç bırakılır.

İnsanoğlunun olduğu gibi her canlının da sevgiye, ilgiye, saygıya, yardıma ihtiyacı vardır.

Onlar yalnızca bu değerlere ihtiyaçları olduğunu söyleyemiyor olabilirler ancak masum canları anlamak için onları duymamıza gerek yok ,sadece gözlerine bakmamız yeterli.

Hiçbir şey için geç değil arkadaşlar “farkına varalım, fark yaratalım.”

Sizler de en azından elinizden geldiğince kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakın, eminim ki sevimli misafirleriniz olacaktır.

Hadi Uşak farkını yarat…

Yorumlar (4)
davut 1 yıl önce
bu hayvanlardan zarar gören insanların derdine çare olacak mısın, ya da kim çare olacak
Elif Tahtaoğlu. 1 yıl önce
Hayvanların kulağı duyar dili söylemez ama bir köpeği besle bak ilgi göster İnsanlardan çok daha fazla sadık olurlar bu gercek. Bizzat ben kendim bunu çok iyi biliyorum.Lüffen hayvanları koruyalım onlara sahip çıkalım.....
Doğukan KILIÇ 1 yıl önce
Bu dünyada sadece sevmek bedava peki hayvanları doyasıya sevmeye onları korumaya onların gözlerinde sadece mutluluk görmeye ne dersiniz...
(Saray)
Doğukan KILIÇ 1 yıl önce
Peki bir soru sadece sevmek bedava iken hayvanların gözlerindeki o güzel ışıltıyı görmek bu kadar kolay iken insanlar neden hep zor olanı başarıyor ...
(Saray )