29.10.2018, 16:30

Uşak’ta valiler başarılı olamaz. Çünkü …

Uşak 1953 yılında il olunca ilk valilik görevi merhum Cemal Babaç’a verilmiş. Babaç’ın Uşak Valiliği görevi, 11 Ağustos 1953 yılında başlamış.  02 Mart 1954 tarihinde son bulmuş. Yani ilk valimiz Uşak’ta 6 ay sadece 6 ay görev yapabilmiş. Babaç’ın ardından atanan Uşak’ın 2. Valisi Ekmel Çetinel ise 12.Mart.1954 - 6.Haziran1954 tarihine kadar valilik yapabilmiş.

Uşak’ın il olduğu 1953 yılından bu yana geçen 62 yıl boyunca 33 vali görev yapmış. Bir başka deyişle Uşak’ta görev yapan 33 valimizin ortalama görev süresi 1 yıl 8 ay almış.

Düşünün şimdi. Hiç tanımadığı bir ile atanan vali geliyor koltuğuna oturuyor. Daha ne var ne yok demeden “hayırlı uğurlu olsun” ziyaretleri başlıyor. Sonra Vali Bey (Artık Vali Hanım’da diyebileceğiz) iade-i ziyaretlerde bulunuyor. Hadi bu ziyaretler de bir ay sürsün.  Etti mi sana 3 ay.

Sonra, Uşak merkezi, ilçeleri, köyleri tanıma gezilerine çıkıyor. Lojmanı ile valilik binasını öğreneyim derken bir bakmışsın 6 ay geçmiş. Kim kimdir? Necidir? Hangi STK’lar vardır? Başkanları yöneticileri kimdir derken 10 ay çoktan dolmuş.

Bu arada Sayın Vali yönetmeye çalıştığı 360 bin nüfuslu kentin sorunlarını tespit etmiştir. Bu sorunlar için çözümler üretmeye başlar. Tam çözümler için uygulamaya başlayacaktır ki; 1 yıl 8 ay dolmuştur. Şimdi ne yapsın Sayın Vali?

Uşak, genelde valilerin staj yeridir. Pek çoğu da valilik yaşamına Uşak’ta başlamıştır.  Deneyim kazanıncaya kadar görev süresi dolmaktadır. Bu durumda Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden bir validen Uşak’ta ne gibi hizmet beklenmektedir? Anlayabilmiş değilim. Onun için kadın olsun, erkek olsun bir valinin bu kadar kısa bir süre içerisinde başarılı olması kanımca mümkün değildir.

Uşak’a 2017 Temmuz ayından beri hizmet eden Vali Sayın Salim Demir’e de görev yaptığı kısa süre içinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Her şeye rağmen Uşak’ın ilk kadın Valisi Sayın Funda Kocabıyık’a canı gönülden başarılar dilerim. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah çok başarılı olur. Yöneticilerimizin başarısız olması Uşak’a zarar verir. Ancak başarılı olursa bütün Uşak kazanır.

Yöneticilerden bahsetmişken, Uşak İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Sayın Yalçın Baysal ve Uşak İl Emniyet Müdürü Sayın İbrahim Ergüder’e de başarılı icraatlarından dolayı bir Uşaklı olarak can-ı gönülden teşekkür ederim. Bu başarılı iki yöneticimiz ve özverili güvenlik güçleri sayesinde Uşak’ta huzur ve güven içerisinde yaşayabiliyoruz.

Geçtiğimiz Ağustos ayında atanan Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bünyami Korkmaz’a da “Hoş geldin” diyor ve başarılar diliyorum.. Sayın Korkmaz’ı Uşak Gazeteciler Derneği olarak yaptığımız ziyarette tanıma fırsatı buldum. Henüz 40 yaşında ikisi ilçe ve başsavcılıkta görev yeri il olarak ilk olan  Uşak olmak üzere 3 kez başsavcı olarak atanmış

Bu kadar genç yaşta başsavcı olduğuna göre, mesleğinde çok başarılı bir isim olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar (1)
erhan karslı 3 yıl önce
BUNUN Bİ ADI OLMALI, MESELA 4 YIL 5 YIL,
adam atanmış ama ne zaman gideceğini bilmiyor,
tam alıştı şehri tanıdı diyorsun,2. yıl hoop başka bir ile,
böyle bir düzenle verimli olunması beklenemez