07.09.2021, 13:34

Uşaklı olmak kahır çekmek demektir Uşaklıyız biz çekeriz cefa.

Dün okullar açıldı. Uşak İli genelinde yaklaşık 62 bin öğrenci yüz yüze eğitime başladı. ‘Hayırlı olsun’ diyemeden toplu taşıma ücretlerine öğrenciye yüzde 25, tam yolcu ücretine yüzde 8 zam yapıldı.

Çok değil, 10 ay önce, yani geçtiğimiz yıl Aralık ayında; daha önce 2 TL olan öğrenci ücreti aynı kalırken 2,5 TL olan normal yolcu ücreti Uşak Belediyesi Meclis kararı ile 3 TL’ye çıkarılmıştı.

https://www.usakgundem.com/yasam/usakta-toplu-tasima-ucretlerine-zam-h6620.html

Okulların açılması ile bu kez öğrenciye Allah yarattı demeyip yüzde 25 zam yapılarak 2 TL olan taşıma ücreti 2,5 TL’ye, 3 TL olan tam yolcu ücreti de yüzde 8 artışla 3, 25 TL’ oluverdi.

Diğer illerle karşılaştırdığımızda belki de Türkiye’nin en kazık ulaşım ücretini Uşaklı ödüyor. İzmir’de bile bir biletle 90 dakika bir uçtan diğerine gezebiliyorsun. “Efendim, İzmir çok büyük ve kalabalık da orası kurtarıyor. Uşak’ta mesafe çok kısa” demek durumu kurtarmıyor. Uşaklı da kısa mesafeye eşek yükü ile para ödüyor. Ne haber?

“Efendim, akaryakıt fiyatları, araç parça fiyatları, şoför ücreti hepsi arttı. Otobüs işletmecileri büyük zarar ediyor”  bahanesi de zamları Uşaklının sırtına yüklenmesini yeterince açıklamıyor.

Berbat otobüsleri ile halka kaba saba davranan sürücüleri ile ve rekabet olmadığı için tek tabanca tavırları ile beni iğreti eden sözüm ona halk otobüsü işletmeceleri maliyet artışlarında yerden göre haklı olabilir. Zararına çalışmalarına gönlümüz razı olmaz.

Peki bu maliyet artışlarının tamamını karşılayan Uşaklının suçu ne? Akaryakıta, yedek parçaya, şoför ücretlerine zam yapan Uşak halkı değil ki.

Zaten pandemi döneminde esnaf kesiminin anası ağlamış. İş yapamamış. İşçi memur desen ücretlerine yapılan zamlar susam tanesi kadar kalmış. Uşaklının büyük bir bölümü sıkıntı çekerken, okulların açılması ile çocuklara defter, kitap giysi çanta derken ne elde kalmış, ne avuçta.

Okulların açıldığı gün toplu taşıma ücretlerini küt diye zamlı tarifeden uygula. Allahtan reva mıdır?

Artan maliyet girdilerinin tamamını Uşaklı karşılayacağına bir kısmını Uşak Belediyesi karşılasa olmaz mı? 

Efendim? Borcu mu çok? Karşılaması mümkün değil mi diyorsunuz.  O vakit fena halde yanılıyorsunuz derim. Neden yanıldığınızı da tek tek açıklayayım.

Uşak Belediye Meclisi’nin  2 Eylül’de yaptığı toplantıda, İYİ Parti grubu bir soru önergesi verdi. Önergede; daha önce Uşak Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü olarak kullanılan Belediye İşhanı kat:3 de bulunan yerin. “Afganlılar Yardımlaşma Derneği ”ne hangi belediye meclis kararı ile ve niye istinaden verildiği soruldu.

Uşak Belediye Başkanı Sayın Mehmet Çakın da konu ile ilgili bilgisi olmadığını araştırıp cevap vereceğini söylemiş.

Afgan, Suriyeli, İranlı bu insanlara karşı hiçbir ön yargım yok. Vatanından milletinde ayrı düşmüş gariplerdir. Ancak, 10 yılı aşkın bir süredir de soframda oturması, beni sıkıntıya sokuyor. Misafirlikte bir yere kadar. Değil mi ama?

Uşak Belediyesi mültecilere yer tahsis ediyor. Çeşitli yardımlar yapıyor. Kerem edip bir de Uşak’ta yaşayan insanlarımızın toplu taşıma ücretlerine koltuk çıksa ne iyi olurdu.

“Borç ödüyorum. Kasada para yok” derken, 2 bloktan oluşan yeni belediye binalarının arasına yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olacak başkanlık katına harcayacağı parayı Uşaklıların toplu taşım ücretine suspanse etmek için kullansa olmaz mıydı?

Uşaklının hakkını koruyacak bir muhalefet partisi, STK, tüketici derneği, birlik nerede? Sormuyorum bile. Çünkü yok.

Uşaklı olup Uşak’ta yaşamak çok zor.

Uşaklı sahipsiz, Uşaklı çaresiz.

Başka ülkelerden gelenler kadar değeri yok.

Uşaklı olmak demek kahır çekmek demektir.

Yorumlar (7)
HALKIN ADAMI 10 ay önce
İYİ güzel yazmışsın ancak, ya millet bu tür kazıkları çok seviyor yada sitenizi hiç kimse okumuyor bu kadar net...
dayı 10 ay önce
Salih abi her konuda olduğu gibi bu konudada sana katılıyorum kendi acizliklerini görmeyen yetkililer herşeyi vatandaştan bekliyorlar neden çünkü calak birşey kalmadı bunların tamamı aç vergiyi. askerliği daha sayamayacağım kadar vatan hizmetlerini biz yapalım yani halk yapsın yediği kaba bile pisleyen afganı suriyelisi ve diğerleri sefa sürsün osmanlıyı örnek alıyorlarmış osmanlıyı sırtından vuranları onlar unutsada biz unutmadık eveli olmayanın ezelide olamaz vatan haini her yerde her zaman aynıdır artık mülki amirlerin ve diğerlerinin bu görmesi lazım yarın halkın önüne cıkıp kandırıldık mandırıldık hikayelri okumasınlar sokaktaki köpekler bile buna güler her cıkışın bir iniş olduğunu unuturlarsa attan düşmüşe dönerler padişahla veziri hikayesini hatırlasınlar halk gülmeye başlarsa neler olacağını onlar iyi bilir Salih abi tekrardan sağolasın
. 10 ay önce
65 yaş üzerinden para alma,askerinden polisinden zabıtasından para alma şu pandemi zamanında çalışmayan araçları göz ardı et şimdi burda döktürmeye devam et bu insanlarında ailesi var geçim derdi var bunların da çocukları eşleri var kırtasiye ihtiyaçları illaki var hiç olaya onlar tarafından bakmamışsınız. Berbat otobüsleri yazmışsınız adam evini zor geçindiriyor siz burda kelime yapıyorsunuz. 2 tl olan ücret 2.50 olmuş otobüse bindiğini bile düşünmüyorum orası ayrı mesele.
Veli Çavdar 10 ay önce
Ülke min mevcut yönetim anlayışına aykırı bir durum yok ki. İtibaren tasarruf olmaz diyorlar gereginide yapıyorlar. Tipkisinin aynısı. Benim Aziz Uşak lim secmefimi bu yönetimi? Layikini yaşıyoruz. Hiç kendini üzme kardeşim. Kurunun yanında da yaş ta maalesef yanmayı sürdürüyor. Sorgulamayan, sahiplenmeyen bir topluluktan başka birşey değiliz.
Acaba kim? 10 ay önce
Salih kardeşim çok güzel bir konuya parmak basmışsın. Bizler kendi memleketimizde bir yabancı gibi yaşıyoruz. Mülteciler bizlerden kıymetli. olası bir seçimlerde oy hakları olacağı kesin gözüyle bakılıyor .Onlara iaşe, kira, elektrik, su bedava, hatta bolca doğurmak da cabası. Ne diyeyim. İnsanın kendine yaptığını hiçbir kimse yapmaz. Ver mehteri kardeşim.
Hak 10 ay önce
Tebrikler, gerçekten sesimiz, kalemimiz olmuşsunuz.
arife kader 10 ay önce
birdaha oylarda afedersin ... koyarlar o zammı şimdi koltuktalar o koltukta kimler vardı kimler indi onlarda incek ilahi adalet var Allah gösterir