Uşak’ta kritik yasak kararı! 15 Haziran’da başlıyor

Uşak Valiliği geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında Uşak genelinde yasak kararının 15 Haziran 2024 tarihinde itibaren uygulanmaya başlayacağını duyurmuştu. Orman yasağına karşı Uşak’ta protesto düzenlendi.
Uşak’ta kritik yasak kararı! 15 Haziran’da başlıyor

Konuya ilişkin aktarılan haberin detaylarına göre Oltabalıkçıları Derneği ve Banaz Doğa Dostu 45’lılar Kulübü 15 Haziran tarihinden itibaren Uşak genelinde uygulanacak olan ormana girme yasağına ilişkin protesto düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

VALİLİK DUYURDU

Uşak Valiliği, yaptığı açıklamasında ormana girme yasağının detaylarını aktarmıştı. Yasak sebebi ile fiili olarak sazan avı yasağı uygulanmasına olta balıkçıları tepki gösterdi.

“ORMANA BİR ZARARIMIZ YOK”

Tepki amacı ile düzenlenen protesto gösterisine il genel meclis üyeleri, çok sayıda oltacı vatandaş katılım sağladı. Uşak Olta Balıkçıları Dernek Başkanı Ali Ersoy, yaptığı açıklamasında ormana karşı bir zararlarının olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bugün burada toplanma nedenimiz sazan avı yasağının kalkmasına rağmen her yıl olduğu gibi Uşak’ta yine sazan avı yasağı başlıyor. Bizler suyun kenarında olta atan bir milletiz, oltacıyız, ormana bir zararımız yok. Uşak olta balıkçılarına göletlerin açılmasını istiyoruz ateş yasağına uyarız”

1181377.jpg

“CEZA KESİLSİN ONU DA DESTEKLERİZ”

İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Dönmez, yaptığı açıklamasında gittikleri göllerin temizlikçisi olduğunu ve ateş yasağına destek verdiklerini ifade ederek, “Uşak’ta sürdürülmek istenen bu Sazan balık avı yasağının kaldırılması için bizde gerekirse il genel meclisinde önerge vererek destek oluruz bende olta balıkçısıyım ve gittiğimiz göllerin temizlikçisiyiz bu yasak ateş yasağına ise biz ateş yasağına uyarız uygulayanlara da ceza kesilsin onu da destekleriz” dedi.

SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTILAR

Protestoya katılım sağlayanlar olta balıkçıları suyun kenarında balık tutuklarını ve ateş yasaklarına uyacaklarını söyledi. Valilikten olta balıkçıları için engelin kalkmasını isteyen vatandaşlar düzenledikleri protestolarla seslerini duyurmaya çalıştı.