Uşak'ta Gazzeli anneler için yürüdüler!

Uşak’ta sivil toplum kuruluşları Gazzeli anneler için Anneler Günü’nde yürüyüş düzenleyerek oturma eylemi yaptılar.
Uşak'ta Gazzeli anneler için yürüdüler!

UŞAK (İHA) – Uşak’ta sivil toplum kuruluşları Anneler Günü Etkinliği kapsamında Gazze’de çocuklarını kaybeden anneler için yürüyüş düzenleyerek İsrail’i lanetlediler. Gazze’de 15 binden fazla çoğun İsrail tarafından katledildiğini söyleyen anneler Gazzeli annelerin yanında olduklarını haykırdılar.

Uşak’ta sivil toplum kuruluşları önce Uşak belediyesi Yöresel ürünler Çarşısı önünde toplandılar. Buradan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdüler. Burada ise bir basın açıklaması yapıldıktan sonra oturma eylemi ile İsrail’in Gazze’de yaptığı soykırım protesto edildi.

GAZZELİ ANNELER İÇİN EYLEM YAPTILAR

Sivil toplum kuruşları, Anneler Günü'nde İsrail’i protesto etmek ve Gazze’deki annelere destek vermek için Uşak Belediyesi Yöresel Ürünler Çarşısı önünde bir araya geldi. Grup sloganlar eşliğinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yürüyerek, basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Döne Tınas Topbay, “İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. Siyonist işgalci İsrail rejimi, kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeden Gazze'de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, katil İsraill'in bu tavrı tüm dünyayı huzursuz ve güvensiz bir hale getiriyor. Son bilgilere göre şu an Filistin'de 15 binden fazlası çocuk, 9 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 35 bini aşkın insan katledildi. Bir ülke göz göre göre soykırıma maruz bırakıldı.

Bugün Anneler Günü ancak Gazzeli anneler kadın haklarına, anneliğin kutsallığına rağmen tüm kutsalları ve tüm kuralları ayaklar altına alan katil İsrail tarafından katledildi, katlediliyor. Bizler biliyoruz ki bir anne için dünyadaki en önemli şey çocuklarıdır ve yine bebek ve çocuk katili İsrail 15 binden fazla çocuğu katlederek, annelere dünyanın en acı duygusunu; evlat acısını yaşatmış, binlerce çocuğu öksüz ve yetim bırakarak çocukları dünyada korunaksız bir hale getirmiştir. Dünya çocuk haklarına rağmen çocukların aile yanında güvenli bir şekilde yaşam hakkı da yine terör organizasyonu İsrail tarafından yok edilmiştir. Biz Gazze'yi unutmadık, unutmayacağız.

Nehirden denize özgür Filistin için anneler olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Zulmü durdurmak için zalime sesimizi, öfkemizi yükselteceğiz. Gazze'ye aş olmak, ilaç olmak, Gazzeli annelerin, Gazzeli çocukların yüzlerinde tebessüm olmak için onların yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Grup basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eylemine geçtiler. Oturma eyleminin de tamamlanması ile beraber dağılan etkinlik Gazze konusunda Uşaklıların düşüncelerini ifade etmesi açısından oldukça takdir edildi.