Uşak’ta Dünya Engelliler Haftası için anlamlı yürüyüş!

Uşak’ta vatandaşların katılımı ile 10 – 16 Mayıs 2024 Dünya Engelliler Haftası sebebi ile farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş sonrasında vatandaşlar havaya balon bıraktı. İşte detaylar..
Uşak’ta Dünya Engelliler Haftası için anlamlı yürüyüş!

UŞAK (İHA) - Uşak Valiliği’nin öncülüğünde düzenlenen Dünya Engelliler Haftası için düzenlenen yürüyüş Uşak Belediyesi Yöresel Ürünler Çarşısı’nda başladı. Uşak Valisi Turan Ergün, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz ve engelli derneklerinin katılımı ile düzenlenen yürüyüş 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda sona erdi.

Düzenlenen yürüyüş sonrasında Vali Ergün önemli açıklamalarda bulundu.

aw204665-04-min.jpg

“SON 10 YILA BAKTIĞIMIZDA..”

Yürüyüşte özel bireyler tarafından oluşturulan bando takımı arkasında oluşan kortejde, sosyal mesaj içerikli dövizler taşındı. Yürüyüş sonrasında basına açıklamalarda bulunan Uşak Valisi Turan Ergün, Türkiye Cumhuriyeti Devletin özel bireyler için hukuki düzenlemeler yaptığını dile getirerek “Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerçekten engelli vatandaşlarımıza yönelik ve aileye yönelik çok ciddi hukuki anlamda düzenlemeler yaparak kurumsal yapılanmaları gerçekleştirdi. Son 10 yıla baktığımızda engelliler ile ilgili anayasadaki pozitif ayrımcılık, işe girişte kolaylık, engellilerin bina ve sosyal alanlara erişimimde engellerin kaldırılmasına yönelik hükümlülükler, emeklilikte kolaylıklar, evde bakım hizmetleri gibi hizmetler gerçekleştirildi.

aw204665-08-min.jpg

20 MİLYON TL’YE YAKIN DESTEK

Vali Ergün sözlerine, Engelli Bakım Merkezlerinde ve Rehabilitasyon Merkezlerinin 2023 yılındaki verilerini paylaşarak “Engelsiz Yaşam Merkezlerimizde 93 vatandaşımız hizmet alırken bunun yanında 3 adette özel bakım merkezinde 269 vatandaşımız devlet gözetiminde ve desteğinde hizmet alıyor. Evde Bakım Hizmetleri kapsamında Uşak’ta 2023 yılında 2 bin 110 kişi yararlanmış ve geçen yıl Evde Bakım Hizmetinde devletimiz ödediği para 117 milyon lira. Bir diğer husus Uşak’ta 2 bin 291 engelli ailemiz var. Yine 2023 sosyal ekonomik destek anlamında 20 milyon liraya yakın bir destek sağlandı” dedi.

“BİZ ENGEL OLMAYALIM YETER”

Vali Ergün sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle engelle dediğimiz hususun zihnimizden kaldırmamız lazım. Onların sosyal hayata katılımı, şehir elemanlarından yararlanmanın kolaylaştırıcı yasal ve kurumsal düzenlemeler var, biz buna uyalım yeter. Bizim bu davranışımız bir lütuf değil, bizim buna inanmamız lazım öncelikle. Hem kültürümüzden, yasal düzenlemelerden hem de örf ve adetimizden gelen bir zorunluluk bir görevdir. Biz bunu böyle görürsek bu engellerin hepsini aşmış oluruz. Ve son söz olarak da ‘Biz Engel Olmayalım’ yeter.” ifadelerini kullandı.

Vali Ergün’ün konuşması sonrasında katılımcılar ellerindeki balonu gökyüzüne bırakarak etkinliği sonlandırdı.