Uşaklılar 4 yasak açıklandı! Uymayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve para cezası kesilecek

Türkiye genelinde yaşanan orman yangınlarına karşı tedbirler alınırken Uşaklılar için son dakika uyarısı geldi. 4 yasak açıklandı uymayanlara hapis ve para cezası kesilecek.
Uşaklılar 4 yasak açıklandı! Uymayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve para cezası kesilecek

Uşaklılar 4 yasak açıklandı! Uymayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve para cezası kesilecek - Aşırı sıcak havalar yurt genelinde etkisini arttırmaya devam ederken ne yazık ki pek çok ilimizden peş peşe orman yangını haberleri geliyor. Hatırlanacağı üzere Uşak'ta da geride bıraktığımız günlerde ekili tarım arazisinde yangın çıkmış, yangın kısa sürede ormanlık alana sıçramıştı.

Ormanlık alana sıçrayan yangın kısa sürede büyümüş, aşırı sıcak hava ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılmıştı. Yangın sürekli yön değiştiren rüzgarın etkisiyle büyük bir felakete dönüşmüş, 40 saatlik çalışmanın ardından yangın zorlukla kontrol altına alınmıştı.

UŞAK'TA ORMANLIK ALANDA BUNLARI YAPMAK YASAKLANDI!

Yaşanan orman yangınları büyük felaketlere neden olurken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile vatandaşlara uyarı yapıldı. Uşaklılar içinde yapılan uyarılar kapsamında ormanlık alanda vatandaşların daha dikkatli olmaları ve yasak kurallarına uymaları istendi. Yapılan açıklamada "Sıcaklıkların normallerin üzerinde artış gösterdiği bu günlerde #YeşilVatan için DİKKATİMİZ DE NORMALLERİN ÜZERİNDE olmalı. Küçük bir İHMAL büyük felaketlere sebep olmasın. Unutmayalım ki, orman yangınlarına sebep olanlar için ağır cezalar ve yaptırımlar uygulanmaktadır" denildi.

yangin-1-on.jpg

Yapılan açıklamada dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebep olmanın cezasının 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verileceği, kasten orman yakmanın cezasının ise 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası olacağı ifade edildi.

yangin-1.jpg

Bunlara ek olarak:

Ormanda izin verilen yerlerin dışında ateş yakmak,

Ormanda yaktığı ateşi söndürmeden mahali terketmek,

Ormanlara sönmemiş sigara ve yangına yol açabilecek madde atmak,

Ormana dört kilometre mesafede ve Orman Kanunu'nun 31-32. maddeleri kapsamına giren köy hudutları içinde anız ve benzer bitki örtüsü yakmakta yasaklandı. Bunlara uymayan kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapiz ve adli para cezası verileceği ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı