Uşak Valiliği’nden orman yangınları için yeni karar!

Son günlerde peş peşe gelen orman yangınlarına karşı Uşak Valiliği harekete geçti. Aktarılan son habere göre valilik orman yangınlarına önlem olması amacı ile saat düzenlemesi yaptı. İşte detaylar..
Uşak Valiliği’nden orman yangınları için yeni karar!

Uşak Valiliği, sosyal medya hesabı üzerinden önemli bir açıklama yaptı. Valilik yangınları engelleyebilmek adına saat düzenlemesi yaptı.

VALİLİK YENİ KARAR ALDI

X sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Valilik, ormanlık alanlara 500 metre mesafesi olan tarlaların biçimlerinin akşam 21.00 – sabah 06.00 arasında yapılması gerektiğini belirtti. İşte Uşak Valiliği’nin yaptığı o açıklama:

“İlimizde aşırı sıcaklar nedeniyle hasat esnasında yangın tehlikesine karşı, ormanlık alanlara 500 metre mesafede olan tarlalarda biçimlerin akşam 21.00’dan sabah saat 06.00’a kadar yapılması gerekmektedir. (Diğer alanlarda biçimler günün her saatinde yapılabilecektir)

Biçim esnasında su tankeri bulunan köylerde, biçerdöver ve balya makinalarının yanında tankerlerin refakatçının muhtarlarca takibi ilk müdahale açısından önem arz etmektedir”

UŞAK ORMAN YANGININDA SON DURUM

Uşak’ta Salı akşam saatlerinde tarım arazinde başlayan yangın rüzgarın etkisi ile kısa süre içerisinde ormana sıçramıştı. Ekiplerin yaklaşık 40 saat boyunca uğraştığı yangın kontrol altına alınmıştı.

Salı akşamı saat 18.00 civarında Akbulak Köyü yakınlarındaki ekili tarım arazindeki başlayan yangın rüzgarın etkisi ile kısa süre içerisinde büyüyerek kontrol edilemez bir hal almıştı. Ekipler yangını söndürmek için hem havadan hem karadan müdahale etmiş, yangın 40. saatin sonunda kontrol altına alınmıştı.