Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi, Avrupa Birliği arasında kıyafet tasarım anlaşması!

Uşak Üniversitesi’nden büyük bir başarı haberi geldi. Aktarılan son habere göre Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi uluslararası alanda büyük bir başarıya imza atarken, personel kıyafetlerin tasarım için işbirliği anlaşması yapıldığı açıklandı.
Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi, Avrupa Birliği arasında kıyafet tasarım anlaşması!

Uşak Üniversitesi Deri, Tekstil ve Seramik Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Avrupa Briliği Acil Sağlık Ekibi arasında kıyafet tasarım anlaşması yapıldı.

DTS’nin sunmuş olduğu sunumlar ve ön çalışmalar neticesinde iş birliği anlaşmasının yapıldığı öğrenildi.

PROJENİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Avrupa Birliği Komisyonu, afetlere müdahale yeteneğini geliştirmek amacıyla Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Romanya ve Türkiye'nin bulunduğu çalışma grubuna 106,2 milyon Avro tahsis ederek yeni Acil Sağlık Ekibi (rescEU EMT) kurma kararı aldı. Projenin ana hedefi, büyük ölçekli doğal tehlikelerden veya insan kaynaklı felaketlerden etkilenen nüfusa acil tıbbi desteği artırmaktır. Bu kapsamda, üç Tip 2 Acil Sağlık Ekibi (EMT2) ve 17 uzman bakım ekibinin bulunması planlanmaktadır. Avrupa'nın en büyük ve dünya çapında en önemli ekiplerinden biri olmayı hedeflemekte olan yeni rescEU EMT ekiplerinin kıyafetlerine Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi imza atacak.

DTS TASARIM MERKEZİNİN ROLÜ

Bu önemli uluslararası kurumun kıyafet ve teçhizatları için DTS Tasarım Merkezi tarafından yapılan sunumlar beğenildi ve tasarımların hazırlanması için anlaşmaya varıldı. RescEU EMT ekibinin renklerinden temasına kadar tüm tasarım detayları ve ürün geliştirmeleri DTS Tasarım Merkezi tarafından gerçekleştirilecektir. DTS Tasarım Merkezi’nin tasarımcı ve mühendislerinden oluşan ekibi, rescEU EMT için sahada avantaj sağlayacak, afete müdahaleleri kolaylaştıracak ve koruyucu olacak fonksiyonel tasarımlar hazırlayacaktır. Bu tasarımlar, rescEU EMT ekiplerinin sahadaki yüzü olacak ve kurumu uluslararası platformlarda başarıyla temsil etmesi beklenmektedir.

Rektör Savaş: ‘‘Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi, Türkiye'nin tasarım ve inovasyon gücünü uluslararası alanda büyük bir başarıyla gösteriyor."

DTS TASARIM MERKEZİNİN ULUSLARARASINDA TANINIRLIĞI

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş yaptığı açıklamada bu önemli iş birliğinin, Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezinin uluslararası alanda tanınırlığını ve prestijini artırarak, Türkiye'nin tasarım ve inovasyon gücünü göstermesi açısından büyük bir adım olduğunun altını çizdi.

Uşak Üniversitesi DTS Tasarım Merkezi’nin RescEU EMT ekibinin kıyafetlerini tasarlayacak olması tüm Uşaklılar için gurur verici bir başarı olarak yorumlandı. İki taraf arasında yapılan anlaşmaya ilişkin Dr. Savaş, yaptığı açıklamasında “Adı Bir Şehir, Hedefi Dünya” sloganının sadece bir slogan olmadığını da vurguladu.