Uşak Belediyesi hafif raylı sistem projesine başlıyor!

Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım seçim sözü olan hafif raylı sistem çalışmalarını resmen başlatırken Eskişehir’e ekibiyle beraber bir çıkarma yaparak ilk görüşmeyi de gerçekleştirdi.
Uşak Belediyesi hafif raylı sistem projesine başlıyor!

Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım seçim sürecinde vermiş olduğu sözleri tek tek yerine getirmeye başladı. Bir süredir hayırlı olsun ziyaretleri ile meşgul oaln Başkan Özkan Yalım bu ziyaretleri sonlandırarak kendi projeleri üzerinde çalışmalara başladı. Ele alınan ilk proje ise hafif raylı sistem oldu.

Hafif raylı sistem projesinin Uşak’ta vatandaşlara büyük bir ulaşım rahatlığı sağlamasının planlandığı belirtildi. Bu proje için de hafif raylı sistem konusunda oldukça tecrübeli olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden destek alınacak. Buna dair ilk görüşme de Başkan Özkan Yalım’ın bizzat katılımı ile Eskişehir’de yapıldı.

UŞAK ULAŞIMDA ÇAĞ ATLAYACAK

Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın vizyon projelerinden olan ve halkın heyecanla beklediği hafif raylı sistem için çalışmalar başladı. Başkan Yalım’ın bizzat takip ettiği proje için ilk görüşme Eskişehir’de yapıldı. Görüşmelerin gayet olumlu geçtiğini belirten Başkan Yalım, en kısa sürede hattın yapılacağı alanda keşif çalışmalarının başlayacağını duyurdu.

Eskişehir ziyaretine Başkan Yalım’ın yanı sıra Uşak Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kurnaz, Emlak İstimlak Müdürü Mehmet Şahin ve Etüt Proje Müdürü Mehmet Ali Köseoğlu katıldı. Görüşmelerin ilk durağı olan ESTRAM’da Genel Müdür Hakan Murat Bayındır, İşletme Müdürü Dilber Tekgöl, Araç Komisyon Müdürü Erhan Sezgin ve Sabit Tesisler Müdürü Cem Tuzcuoğlu ile bir araya gelen Başkan Yalım ve ekibi, sistem ile ilgili çeşitli istişarelerde bulundu.

5.jpg

GÖRÜŞMELER VERİMLİ GEÇTİ

Projeyi sağlam temellere oturtmak adına ilk durağı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESTRAM olarak belirlediklerini anlatan Başkan Yalım; “Ziyaretimiz kapsamında Eskişehir’de önceden projelendirilerek hayata geçirilmiş sistemi yerinde inceledik. Oradaki başarıyı gördük ve bu başarıyı Uşak için hazırlayacağımız projede de elde etmek istiyoruz. ESTRAM yetkililerinden merak ettiğimiz tüm sorulara cevap aldık ve kendileriyle birçok fikir alışverişinde bulunduk. Bundan sonraki aşamada Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin teknik heyetini Uşak’ımıza davet ederek burada bizim teknik ekibimizle birlikte saha incelemesi yapmalarını istedik. Saha incelemesi tamamlandıktan sonra projemizi kısa sürede hazırlayarak tramvay hattını vatandaşlarımız ile buluşturacağız. Şimdiden Uşak’a hayırlı olsun” dedi.

Başkan Yalım ESTRAM ziyaretinin ardından Eskişehir’in efsane Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile bir araya gelerek çeşitli temaslarda bulundu.

ULAŞIMDA YOĞUNLUK AZALACAK

Uşak Hafif Raylı Sistem Hattının tamamlanmasıyla birlikte, nüfusun en yoğun ve yolcu sirkülasyonunun en fazla olduğu Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Uşak Üniversitesi kampüsünü bağlayan yaklaşık 12 kilometrelik hat üzerinde ulaşım kolaylaşacak. Proje sayesinde bölgenin trafik akışı rahatlarken toplu taşıma da vatandaşlar açısından daha konforlu hale gelecek. Kent halkı hiçbir hava koşulundan etkilenmeden temiz ve ferah bir şekilde ulaşımını sağlamış olacak.

Hafif raylı taşıma sisteminin Uşak – Ankara karayolu üzerinde bulunan Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Festiva Avm, Özdilek Kavşağı, Ramada Otel Kavşağı, Dörtyol Kavşağı, Stadyum Kavşağı, Otogar Kavşağı, Dikilitaş Kavşağı, Huzurpark Kavşağı, Desan Sitesi önü, Hilalkent önü ve Uşak Üniversitesi kampüsünde duraklara sahip olması planlanıyor.

Uşak’ta yapılacak olan hafif raylı sistem projesi için şu anda kesin bir güzergah belirlenmiş değil. Yapılacak olan keşif çalışması ile beraber güzergah çeşitli parametreler dikkate alınarak en yararlı şekilde kesinleştirilecek ve şu andaki planlamanın da dışına çıkılabilecek. Projenin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın ekibine özel bir talimat verdiği öğrenildi.