Tarih Boyunca Uşak Halısı kitabı tam not aldı!

Uşak Belediyesi tarafından tarihi Uşak Halısı kültürünü yaşatmak ve Uşakla özdeşleşen halıları hatırlatmak için düzenlenene sergi ve lansman çalışması tam not aldı.
Tarih Boyunca Uşak Halısı kitabı tam not aldı!

Uşak'la özdeşleşen ve tarihi değerleri arasına giren Uşak Halısı için Uşak Belediyesi tarafından düzenlenen sergi ve kitap lansmanı gerçekleşti. Atatürk Kültür Merkezi'nde 15 Aralık tarihine kadar devam edecek olan sergide birbirinden değerli Uşak Halıları sergilenirken Tarih Boyunca Uşak Halısı kitapta lansman çalışması yapılarak basına ve Uşak halkına tanıtıldı.

Uşak Belediyesi tarafından kültür yayınları kapsamında literatüre kazandırılan “Tarih Boyunca Uşak Halısı” kitabı, düzenlenen geniş katılımlı lansman programı ile Uşak halkına tanıtıldı. Programda konuşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın; Toplumu ve insanı bu kadar güzel resmeden sanat eseri niteliğindeki halılarımızın hak ettiği değeri görmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

TARİH BOYUNCA UŞAK HALISI KİTABI İÇİN LANSMAN GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

Kitap lansmanı öncesinde Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansa Başkan Çakın’ın yanı sıra; Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Selim Kandemir, Devlet Sanatçısı Uşaklı Ressam Devrim Erbil, Geleneksel Türk El Sanatları Vakfı Başkanı Kerim Sefer ve Antika Tekstil Uzmanı Deniz Coşkun katıldı.

usak-halisi-1.jpg

Geleneksel Uşak halısı hakkında konuşulan konferansta söz alan Başkan Çakın; asırlar boyunca Uşak’ın hemen her mahallesinde, her evde dokunan; adeta halkımızın bir yaşam biçimi olarak ortaya çıkan bir figür olan halının zamanla bir saygınlık sembolü haline geldiğini ifade etti. Başkan Çakın; “Halı dokumacılığına destek vermek, halıcılığı yaşatmak ve güçlendirmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz.

usak-halisi-3.jpg

Tarihi Dokur Evi’nde bulunan dokuma atölyemizde birebir geleneksel üretim gerçekleştirerek, halı meraklılarının en kaliteli Uşak halısına kavuşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Hem dokumacı kadınlarımıza destek oluyoruz hem de bu kültürün yaşatılmasını sağlıyoruz.” dedi.

usak-halisi-2.jpg

Uşakla ilgili çalışmalarına tüm hızı ile devam eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Halısı'nın değerine vurgu yaparak Uşak'a malolmuş değerlere sahip çıkmaya devam edeceklerini ifade etti. Uşak Belediyesi tarafından hazırlanan Tarih Boyunca Uşak Halısı kitabına sanatseverlerde destek verirken kitabın lansman çalışması tamamlanmış oldu.