11.08.2020, 10:08

Uşak Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ili mi? Yoksa Kolonya Cumhuriyeti mi?

Geçtiğimiz hafta Uşak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nu konuk etti.

İHA’nın haberine göre; Sayın Bakan Uşak'ta düzenlediği program dahilinde vatandaşlara Uşak Çevre Yolu, müjdesini verdi. Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, “Uşak Çevre Yolu'nun biraz uzun sürmesinin biz de farkındayız. Özellikle kamulaştırma davaları biraz vaktimizi alıyor. Yoksa parasal hiçbir sıkıntımız yok. Herkesin yaptığı işin karşılığını en yakın zamanda veriyoruz. O yüzden de gayet rahatız. Mahkeme ve kamulaştırma süreçlerini inşallah önümüzdeki aylarda kalkacak gibi duruyor, son aşamaya geldi. Sonra da işlemleri hızlandırıp inşallah önümüzdeki yıl içerisinde Uşak Çevre Yolu'nu açmak bizlere nasip olacak" ifadelerini kullanmış.

Sanırım bu çevre yolunun yapım hazırlıkları ve projesine 2010 yılında başlandı. Yani başlangıç tarihi üzerinden tam 10 yıl geçti. O yıllarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dı. Ulaştırma Bakanı da Binali Yıldırım.

Yolun yapımına başlandığından bu yana; 2 Cumhurbaşkanı, 1 Devlet Başkanı 3 Başbakan, ikisi seçim döneminde tarafsız olmak üzere 9 Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı, Uşak’ta 6 vali, 3 belediye başkanı, 14 milletvekili değişti.

Depremler, salgın hastalıklar, savaşlar, Arap baharı tüm dünyada birçok önemli olaylar yaşandı. Her nedense 10 yıldır 29 kilometrelik Uşak’ın çevre yolu bitmedi.

Sayın Karaismailoğlu her ne kadar gecikmeyi kamulaştırma davalarındaki gecikmeye bağlıyorsa da bana hiç inandırıcı gelmedi. “Her şey hızlanacak” diye başkanlık sistemi getirildi. Demek ki hala hızlanan bir şey yok. Hatta geciken proje çok. Kamulaştırma işlemlerinde uygulanan birçok yasa ile bu işlerin şıp diye yapıldığını biliyoruz.

Aynı haberde Bir gün İstanbul'da yerin 70 metre altında açılış yaparken bir gün Çanakkale'ye gidildiğini ve yerin 318 metre üzerinde program yapıldığını, bir gün Siirt'e gidip köprü açılışı yaptıklarını ifade eden Karaismailoğlu, "Ülkemizin her noktasında çok değerli, çok büyük yatırımlar var. Bunlar sırf para, düşünce veya başka bir güçle olacak işler değil. Ülkemizin gücüyle alakalı, Cumhurbaşkanımızın bize ve ülkemize kattığı vizyonla alakalı. Bunların birer birer açılışlarını yapıyoruz. Bazen yetişemiyoruz oradaki arkadaşlarımıza 'Siz açın, vatandaşımız kullansın' diyoruz" ifadesini kullandı.

Sayın Bakan, oradan oraya koşturmaktan bir türlü Uşak’a gelemediniz mi? Yoksa Uşak Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında o filmdeki gibi Kolonya Cumhuriyeti mi?

Son yıllarda Türk sinemasının en çok sevilen filmlerinden olan Kolonya Cumhuriyeti’ni izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm. Uşak’ta yatırımların bitmesi için ayrı bir cumhuriyet mi olması gerekiyor.

Biz çevre yolu ile ilgili ödenek gönderilmediği için müteahhitlerin işi bıraktığını, yolun onun için bir türlü bitmediği yönünde duyumlar alıyoruz.

BAKAN HORON TEPİYOR VEKİL İSLAMOĞLU OYNUYOR

Uşak’ın kıdemli AKP Milletvekili Sayın Mehmet Altay, 6 Mayıs 2015 tarihli https://www.hurriyet.com.tr internet sitesine yaptığı bir açıklamada çevre yolu için uzun süre kamulaştırma çalışması yapıldığını ve bu yüzden projenin temelinin 2 yıl önce atıldığını belirtti. Çevre yolunun 3 sağ ve 3 sol olmak üzere 6 şeritle hizmet vereceğini belirtti.

Altay açıklamasında, “Göreve geldikten sonra kamulaştırma çalışmalarıyla zaman kaybettik ve yılmadan mücadele ederek, 2 yıl önce projenin temelini attık. Şimdi yüzde 60’ın üzerinde yol tamamlandı, Allah nasip ederse, 2016 yılı itibariyle Uşak halkı çevre yoluna kavuşacak” ifadelerini kullanmış.

Sayın Altay’ın yolun hizmete gireceğini belirttiği tarihin üzerinden 4 koca yıl geçmiş. Yol hala hizmete girememiş.

(Sayın Altay’ın açıklamasının tamamını görmek isteyen okurlarımız; https://www.hurriyet.com.tr/mehmet-altay-usak-in-cevre-yolu-hayali-ak-parti-ile-gercek-oluyor-37104724 linkinden ulaşabilir)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, gecikmenin kamulaştırma işlemlerinden dolayı davaların uzamasından kaynaklandığını açıklıyor.

AKP Uşak Milletvekili Sayın Mehmet Altay ise 2015 yılında yaptığı açıklamasında kamulaştırma çalışmaları yüzünden yolun hizmete girmesinin geciktiğini, ancak yüzde 60’nın tamamlandığını, Allah nasip ederse, 2016 yılı itibariyle Uşak halkı çevre yoluna kavuşacağını söylüyor.

Sayın Altay’ın açıklamasından kamulaştırma mahkeme vs. gibi işlerin 2015 yılında tamamlandığını yolun 2016 yılında hizmete açılacağını anlıyorum.

O zaman 2016 yılından bu yana bu yol niçin yapılmadı? diye ben sorarım arkadaş. Kimse kusura bakmasın.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı SayınAdil Karaismailoğlu Trabzonlu olmasından dolayı horon oynamasını seviyor

AKP Uşak Milletvekili Sayın Mehmet Altay ise Uşak Ulubeyli olduğu için İslamoğlu oynamasını sever.

Açıklamalardaki farkın tamamen yöresel farklardan kaynaklandığını düşünüyorum. Yoksa çevre yolunun eninde sonunda biteceğini ikisi de söylüyor.

YOL DEMİŞKEN MEVCUT KARAYOLU EV SATTIRIYOR

Yaklaşık 10 yıldır papatya falı açtığımız çevre yolu bir türlü hizmete girmediği için Ankara-İzmir karayolu hala Uşak’ın böğrüne saplanmış hançer misali iş görüyor.

Gelgelelim burada yaşanan sorun yol üzerine yaşayan hemşerilerimizi canından bezdirmiş. Uşak’ın tanınmış simalarından eczacı Sayın Taner Özbodur evi damı satarak Antalya gibi deniz kenarı bir ile kaçmayı bile düşünüyor.

Uşak aşığı Taner Abimiz, 2017 yılında bir önceki Uşak belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan zamanında İzmir yolu üzerine yapılan alt geçitlerin trafiği rahatlattığını belirterek sıkıntısını şöyle dile getirdi:

“Özellikle geceleri bu alt geçide giren TIR, kamyon ve motosiklet ve otomobiller girip çıkarken korkunç gürültüler çıkarıyor. Bu gürültüler yüzünden evlerimizde yaşamaz hale geldik. İyice sinirlerimiz bozuldu. Bu araçların gürültü yapması engellenmeli egzozları kontrol edilmelidir.

Bir ikinci sorunumuz da geceleri bu yol ralli pisti gibi. Allah korusun bir gün korkunç kazalar ve ölümler yaşanabilir. Bu araç terörü ve gürültü kirliğine dur diyecek bir yetkili yok mu? Yoksa biz doğup büyüdüğümüz bu şehri terk edip kaçacağız.”

Not: Dün Uşak Gündem internet sitesinde yayınlanan “Uşak Üniversitesi olduğu gibi kaçak çıktı” başlıklı yazımla ilgili olarak kadim dostlarımdan Can Melih Akman aradı ve bana sitemlerini iletti.

Tanıtım yazısında; “Yıllardır halının altına süpürülen pislikler şimdi Uşak Üniversitesinin başını ağrıtıyor” cümlesine haklı olarak takılmış. Uşak Üniversitesi kurulmasında kendisinin de emeği olduğunu hatırlatarak yaptıklarının halı altına süpürülmesi tabirine duyduğu üzüntüyü belirti.

Can Melih Uşak’a bir çivi çakandan Allah razı olsun. Senin Uşak için yaptığın tüm hizmetlere kocaman bir yürekten eyvallah. Burada halının alına süpürülen pislikten kasıt iyi niyetle yapılan hizmetleri eleştirmek değildir. Uşak’a üniversite açılsın diye zamanında bende çok destek verdim.

Gel gelelim Uşak Üniversitesi’in plansız programsız kaçak yapılması ve bu konuya bugüne kadar kimsenin el atmaması, şimdiki üniversite yönetiminin sorunu çözmek için ekstradan uğraşmasına ve bir çok problem yaşamasına neden oluyor.

Uşak, yıllardır, halk konutları, zahire pazarı, Huzurpark karşısındaki toplu konutlar gibi yapılaşmada yıllarca sıkıntı çekti.

Hala da Korupark, Küçükçarşı, Kentsel Dönüşüm Alanı, SSK evleri gibi birçok alanda plansız ve programsız yapılan işlerin sıkıntısını Uşak olarak hep birlikte çekiyoruz.

Dünkü yazımda kastettiğim halının altına süpürülen iye niyetle harcanan emek değil, bile bile göz ardı edilen sorunlardır. Yanlış anlaşılmasın.

Yorumlar (0)