Yurt genelinde Arefe günü hava nasıl olacak açıklandı!

Türkiye bugün bayram öncesi Arefe gününü yaşarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen hava durumu tahmin raporunu yayımladı.
Yurt genelinde Arefe günü hava nasıl olacak açıklandı!

Tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye'de de Ramazan Bayramı coşkusu yaşanırken bayramdan önce beklenen hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yayımladı tahmin raporu ile yağşı beklenen illeri uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri,Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Tokat çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Bitlis, Muş, Şırnak, Van'ın güney ve doğusu ile Hakkari'de aralıklı ve yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı ve Orta Karadeniz'de yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor..

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU TAHMİN RAPORU! BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Hava sıcaklığı: İç ve doğu kesimlerde artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarı ve yer yer üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.
Rüzgar: Genellikle kuzey ve kuzeydoğudan, yurdun doğusunda güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı ve Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu 22

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 20

İzmir: Az bulutlu 25

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların kuzey ve doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. 18

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, iç ve doğu kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 15

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 14

Erzurum: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı, yüksekleri karla karışık yağmurlu 14

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğleden sonra yerel kuvvetli olması bekleniyor. 18

Yağış beklenen illerde olumsuzluk yaşanmaması adına ekipler çalışmalarına başlarken vatandaşların ise zorunlu olmadığı sürece dışarıya çıkmaması istendi. Özellikle de dün sağanak yağış sonrası sel yaşanan illerde tedbirler arttırıldı.