Sakın aldanmayın gündüz bir anda zindana dönecek gökten yağmur değil çamur yağacak

MGM meteorolojik uyarı yayımladı ve çok sayıda şehirde gök gürültülü sağanak yağış ile sel uyarısı yaptı. Bazı illerde ise toz taşınımı nedeni ile çamur yağışı görülebileceği ifade edildi.
Sakın aldanmayın gündüz bir anda zindana dönecek gökten yağmur değil çamur yağacak

Sakın aldanmayın gündüz bir anda zindana dönecek gökten yağmur değil çamur yağacak - Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM tarafından yapılan son dakika açıklaması ile çok sayıda ilde gök gürültülü sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapılırken aynı zamanda bazı illerde ise toz taşınımı uyarısı yapıldı.

BUGÜN YURTTA HAVA NASIL OLACAK, 19 NİSAN 2024 CUMA YAĞIŞ VAR MI, YAĞMUR YAĞACAK MI?

MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Türkiye genelinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Eskişehir, Sivas ve Van çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri ile Edirne'nin güney, Balıkesir'in kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklenmektedir.

hava-durumu.jpg

UYARILAR KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Kıyı Ege, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale çevreleri ile Edirne'nin güney, Balıkesir'in kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu'da yer yer toz taşınımı beklenmektedir.

Belirlenen illerde ve bölgelerde vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. Alınacak olan önlemler için yerel yönetimler çalışmalara başlarken özellikle de sel beklenen bölgelerde zorunlu olmadıkça vatandaşların dışarı çıkmamaları istendi.