Eylem Tok ve oğlu yakalandı mı, nasıl yakalandı?

İstanbul’da geçtiğimiz aylarda ölüme sebebiyet veren kazadan sonra ABD’ye kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un yakalandığı açıklandı. Konu kısa süre içerisinde gündem olunca Eylem Tok ve oğlu nasıl yakalandı sorusu da araştırma konusu oldu.
Eylem Tok ve oğlu yakalandı mı, nasıl yakalandı?

1 Mart tarihinde ehliyetsiz araç kullanan 16 yaşındaki Timur Cihantimur, emniyet şeridinde arızalanan ATV aracını kontrol eden gruba çarptı. Grupta evli ve bir çocuk babası Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti. Olayın sorumlusu olan Cihantimur, aynı akşam annesi Eylem Tok ile birlikte ilk olarak Mısır’a oradan da ABD’ye kaçtı.

Haklarında kısa sürede kırmızı bülten çıkarılan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un yakalanması için harekete geçildi.

09.30'DA BASKIN DÜZENLENDİ

Aktarılan son habere göre ABD’nin Boston Polis Departmanı’nın raporuna göre Cihantimur ve Eylem Tok dün sabah saatlerinde gözaltına alındı. Raporun detaylarına göre Güney Florida Bölge Mahkemesi’nin çıkarmış olduğu tutuklama kararı üzerinde iki sanığın olduğu eve yerel saatle 09.30’da baskın düzenlendi. Olaysız bir şekilde anne ve oğlu gözaltına alındı.

TÜRKİYE’YE İADELERİ İSTENDİ

Cihantimur ve annesi Tok federal mahkeme binasına götürüldü. Oğlu için “Kasıtsız adam öldürme ve yaralama” suçundan annesi için de “Suçluyu koruma” suçlarından Türkiye’ye iadesinin istendiği öğrenildi.

Öte yandan ABD’li yetkililer Tok’un gözaltına alındığı sırada yanında nakit olarak 5 bin dolar olduğunu belirtti. Tok’un eski eşinin de Türkiye’de tanınmış bir plastik cerrah olduğunu ifade eden yetkililer yıllık okul ücretinin 46 bin dolar olan bir okulu da anne oğulun gezdiğini söyledi.

Reuters’in evraklara dayandırdığı habere göre Tok ve oğlunun sahte pasaport ile Küba’ya kaçabilecekleri ihtimalinin de yetkililer tarafından değerlendirildiği ifade edildi. Anne oğul için Salı günü duruşma yapılacak. Duruşmada Türkiye’ye iadesi ile ilgili iade kararı verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları belli olacak.