Eylem Tok mahkemesine ne oldu? ABD mahkemesi kararı

İstanbul’da ölümlü kazaya karışan Timur Cihantimur’u önce Mısır’a oradan da ABD’ye kaçıran Eylem Tok’un ilk davasında, dava ertelendi. ABD mahkemesi Eylem Tok davasını 27 Haziran tarihine erteledi. Eylem Tok mahkemesine ne oldu?
Eylem Tok mahkemesine ne oldu? ABD mahkemesi kararı

ABD mahkemesi, İstanbul’da ölümlü kazaya karışan Timur Cihantimur ve annesi Eylem Tok’un duruşmasını erteleme kararı aldı. Öte yandan Eylem Tok’un tutukluluğunun devamına karar verildiği öğrenildi.

ABD polisleri tarafından yakalanan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur dün Boston’da mahkemeye çıkarıldı. Ölümlü trafik kazasından sonra önce Mısır’a oradan da ABD’ye kaçan Eylem Tok ve oğlu ilk defa hakim karşısına çıktı.

TUTUKLULUK DURUMU GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Konuya ilişkin Adalet bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamasında davada tutukluluk durumunun gözden geçirileceğini belirtmişti. Amerikalı yetkililer ile temas halinde olacaklarını belirten Tunç, Tok ve oğlunun iadesi için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Öte yandan Tok’un oğlu Timur Cihantimur’un ABD vatandaşı olduğu öğrenildi. Bu sebeple hukuki süreçte karmaşıklıkların olabileceği de konuşulan konular arasında gözler şimdi anne oğulun 27 Haziran’a ertelenen davasına çevrildi.

NE OLMUŞTU?

Eylem Tok olayında 1 Mart tarihinde Timur Cihantimur’un kullanmış olduğu araç 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci’ye çarpmış, evli ve bir çocuk babası Aci hayatını kaybetmişti. Mart gecesi Eylem Tok ve oğlu Mısır’a kaçmış, 7 Mart tarihinde ABD’ye giden Tok ve oğlu için tutuklama talebi ABD’ye iletilmişti.

14 Nisan tarihinde olayın gecesi annesi ve oğlunu havalimanına götürmekle suçlanan şirket çalışanı için tahliye kararı verilmişti. Son olarak 14 Haziran tarihinde Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur Boston’da yakalanmıştı. Dün de hakim karşısına çıkan anne ve oğlun davası 27 Haziran’a ertelendi.