Bayram dönemlerinde Türkiye’de en çok kaza yapılan 20 kara nokta açıklandı

Türkiye bugünden itibaren resmen bayram tatiline giriş yapacak. Ancak ne yazık ki sürücüler ne kadar dikkatli olsa da kazalar bayram yoğunluğunda resmen kaçınılmaz oluyor. Konuya ilişkin en çok kazanın görüldüğü 20 nokta açıklandı.
Bayram dönemlerinde Türkiye’de en çok kaza yapılan 20 kara nokta açıklandı

Konuya ilişkin açıklama Antalya Vali Vekili Hulusi Arat tarafından geldi. Arat, yapmış olduğu açıklamasında son 3 yılda Türkiye’de bayram döneminde en çok kazanın olduğu 20 kara noktayı paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile birlikte bayram tatili 9 güne çıkarıldı. Bununla birlikte bayrama planlamaları da başladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÇALIŞMA YAPTI

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimler en çok kazanın olduğu kara yollarını açıklayarak valiliklere bildirdi. Bu kapsamda Türkiye’de kazanın en çok yaşandığı 20 kara noktası bulunuyor.

Vali Vekili Hulusi Arat, yaptığı açıklamasında trafik kazalarında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

“Ülke genelinde pek çok tedbir alındı. Amacımız, vatandaşlarımızın bu bayramı huzur ve güven içinde geçirmesi. Buna dönük tüm kamu kurum kuruluşları teyakkuz halinde çalışacak. Birinci önceliğimiz, bu yoğun hareketliliğin geçeceği trafik yoğunluğu ve ona bağlı geçmiş yıllarda yaşadığımız acı tecrübeler var. Trafik kazaları. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybediyor. İnsanlarımızın bayram yapma yerine cenaze kaldırması, hastanelerde yaralıların koşmasını istemiyoruz. Bu nedenle hedef, sıfır can kaybı. Kazaların minimuma indirilmesi. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımızın talimatları var”

EN ÇOK KAZANIN OLDUĞU 20 KARA NOKTA

Yapılan açıklamada en çok kazanın olduğu 20 kara noktası şu şekilde açıklandı:

 1. Antalya
 2. Balıkesir – Çanakkale
 3. Samsun Ladik devlet yolu ayrımı
 4. İstanbul – Tekirdağ il sınırı arası
 5. Mersin mut devlet yolu ayrımı
 6. Ankara Kırıkkale il arası
 7. Antalya Akseki devlet yolu ayırımı
 8. Amasya Çorum il sınırı
 9. Kırıkkale Yozgat arası
 10. Samsun Bafra Kavak devlet yol ayırımı
 11. Yozgat Yerköy devlet yol ayırımı
 12. Afyonkarahisar Çifteler – Emirdağ yol ayırımı
 13. Aydın İzmir il sınırı
 14. Hatay Samandağ iskelesi
 15. Balıkesir İzmir il sınırı arası
 16. Tokat Niksar devlet yolu ayırımı
 17. Giresun Gümüşhane devlet yolu ayırımı
 18. Antalya Elmalı devlet yolu ayırımı
 19. Ordu Samsun il sınırı
 20. Muğla Karatoprak Turgut Reis İskelesi

Valilikler yaptığı açıklamasında yaşanabilecek kazalar için vatandaşların tedbirli olması ve aşırı hız yapamaması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor.