Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Turgay Tanülkü Kimdir?
Turgay Tanülkü Kimdir?

Dizi, tiyatro ve filmlerde rol alan Turgay Tanülkü özellikle izleyiciler için merak edilen isimler arasında yer almaktadır.

Uşak’ta 18 Temmuz 1953 tarihinde dünyaya gelmiş olan Turgay Tanülkü kimdir? Sorusu ilgi çeken konulardan biridir. Geçmişten günümüze kadar pek çok farklı film, dizi, tiyatro da rol almıştır. Usta oyunculuğu ile dikkat çekmiştir.

Turgay Tanülkü Eğitim Hayatı

Lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimini Ankara devlet konservatuvarı tiyatro bölümünde almıştır. 1976 yılında mezun olmuştu. Aynı yıl içerisinde Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev almaya başlamıştır. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev aldığı dönemlerde aynı zamanda birçok eğitim ve kursa katılmıştır. Kurmuş olduğu tiyatro grupları ile çoğu defa tiyatro sahnesinde rol almıştır. 1970-1971 döneminde ise Leningrad Tiyatro Akademisi’nin drama kursuna katılmıştır. Burada psikojimnastik eğitimi almıştır.

Turgay Tanülkü Hayatı

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu olan Turgay Tanülkü hayatı ile de yaptıkları ile de adından sıklıkla söz ettiren isimlerden biri olmuştur. Turgay Tanülkü körler okulunu açmıştır. Aynı zamanda çocuk ıslahevleri ve bunun yanı sıra Türkiye’de 8 bölge cezaevinde tiyatro grupları kurmuştur. 1987 ile 1989 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde sahne ve görüntü sanatları tiyatro anasanat dalı oyunculuk bölümü öğrencilerine rol ve sahne dersleri vermiştir.

1984 tarihinde Konya’da Uluslararası reji ödülünü almaya hak kazanmıştır. 1988 ile 1989 döneminde Ankara yarı açık cezaevi oyuncularının yer aldığı misafir, yasalar ve insanlar adlı oyunlar ile reji dalında Almanya Yeşiller Partisi barış ödülünü almıştır.

Meslek hayatı boyunca Turgay Tanülkü pek çok sinema, seslendirme ve televizyon çalışmaları yapmıştır. Devlet tiyatrosu sanatçısı olarak halen kadroda yer almaktadır. Son olarak ATV’de yayınlanmakta olan ‘Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ dizisi ile ekranlarda görülmüştür.

Turgay Tanülkü Rol Aldığı Diziler

Pek çok farklı dizide rol almıştır. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, 2008 yılında Bir Varmış Bir Yokmuş, 2007 yılında Fikrimin İnce Gülü, 2006 yılında Arka Sokaklar, 2005 yılında Acı Hayat, 2004 yılında Şubat Soğuğu, 2004 yılında Cennet Mahallesi, 2003 yılında Hayat Bilgisi gibi pek çok farklı dizi de rol almıştır.