29.04.2022, 18:08

Tüm Türkiye’ye ilk Uşak Gündem duyurdu!

Önceki gün Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın İçişleri Bakanlığı emrine alındığını ve nedenlerini sitemiz adına adım adım adım takip eden Usta gazeteci Salih Kılınç sizlere en ince ayrıntısına kadar bildirmiş ve köşe yazısında Vali Hanım’ın eşi Hüseyin Kocabıyık’ın twetlerinin bir saat sonra; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bizzat telefonla arayarak bakanlık emrine alındığını ve derhal Ankara’ya gelmesi gerektiğini tebliğ ettiğini söylemişti.

https://www.usakgundem.com/funda-hanimi-valilikten-eden-surec-ne-zaman-basladi-makale,274.html

İşte bu çok önemli bilgiyi ulusal basından önce Uşak Gündem tüm Türkiye’ye duyurmuştu.

Bugün de 29 Nisan 2022 Cuma tarihli “halk Tv” İnternet Haber Sitesi’nde araştırmacı gazeteci İsmail Saymaz’da okurları ile aynı bilgiyi paylaşmış.

İşte Saymaz’ın makalesinde yer alan o bölüm:

“Vali Funda Kocabıyık, gece telefonuyla görevinden alınmış”

Eski AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'daki kararları Twitter'da eleştirdiği için Uşak Valisi olan eşi Funda Kocabıyık, görevinden el çektirildi.

Hüseyin Kocabıyık'ın eylemi nedir?

Yargı kararını eleştirmek!

Bu suç mudur?

Değil.

AK Parti, Kocabıyık'ı cezalandırmak için disiplin soruşturması açsaydı anlaşılabilirdi. Gel gör ki ceza, tweet atanın eşi olmaktan başka 'günahı' olmayan Vali Funda Kocabıyık'a kesildi.

Tweetten bir saat sonra

Hüseyin Kocabıyık, Gezi Parkı Davası'nda hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsten Osman Kavala'ya müebbet, bu suça yardımdan 16 sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesi ve yedi kişinin tutuklanması üzerine çok öfkelendi. Kocabıyık, aslında Kavala'ya mesafeli bir isimdi. Fakat kararın hukuk devletine ve demokrasiye inancı sarsacağını, AK Parti'ye geri dönüşü olmayan zarar vereceğini düşünüyordu. Vali Funda Kocabıyık'ın zarar görme ihtimalini bilerek, iki eleştirel tweet attı.

İkinci tweetin atılma saati, 23.36 idi.

Derken...

Kocabıyık'ın telefonu çaldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu idi.

Soylu, ta 1990'larda Doğru Yol Partisi'nden tanıdığı Kocabıyık'a tweetten ötürü sitem etti. Kocabıyık da Gezi Parkı kararına ilişkin eleştirilerini yineledi. "Fikirlerimizi söylemeyecek ve yazamayacak mıyız? İnsanları yargılarken, hukuk da perişan oluyor" dedi. Soylu ise "Siz Kavala'yı bilmiyor, tanımıyorsunuz" diyerek, kızgınlığını belirtti.

Vali Funda Kocabıyık, eşinin attığı tweetleri sosyal medyaya düşünce gördü. Kendisi Uşak'ta, eşi Ankara'daydı. Yaklaşık bir saat sonra Bakan Soylu, Vali Kocabıyık'a telefon açtı. Çok kızgındı.

"İstifa edin" dedi.

Kocabıyık ise tweetlerden haberdar olmadığını belirterek, "Benim günahım ne? İstifa etmiyorum. Siz görevden alın" diye yanıt verdi.

Soylu, sabah ilk iş olarak, Kocabıyık'ı merkeze çeken kararı imzaladı.

İddia o ki el çektirilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan istedi.

Hüseyin Kocabıyık hakkında ise partide disiplin süreci başlatılmadı. Kocabıyık, istifa etmeyi düşünmüyor. Ancak disipline sevki halinde siyaseti bırakmayı planlıyor. Ancak parti içi mekanizmaların kendisi için çalıştırılmayıp faturanın eşine kesilmesine üzüldüğü ifade ediliyor.”

Uşak Gündem, Uşak ile ilgili her gelişmeyi an be an takip eder ve bazen ulusal basından önce Siz Sevgili okurlarına duyurur.

Vali Hanımın görevden alınması gündemden uzun süre düşmeyecek

Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın eşinin paylaştığı twetler yüzünden bakanlık emrine alınması konusu Türkiye gündemini uzun süre meşgul edeceğe benzer.

Twetleri ile olay yaratan Vali Hanımın eşi Hüseyin Kocabıyık 3 gün sonra sessizliğini bozdu. Hüseyin Kocabıyık, Oda TV'den Ersin Eroğlu'na çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Eşinin görevden alınmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın takdiri olduğunu ifade eden Kocabıyık, "Benim attığım tweet'lerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. AK Parti'nin kurucu ilkelerinde biz böyle durumlara karşı çıktık. AK Parti içerisinde siyaset yapıyorum. Parti içerisinde 'adalet' kavramını bugün tartışmaya açmak isteyen insanlar var bunu da görelim." dedi.

Son olarak; “Funda Kocabıyık geri gelecek” söylentileri ilimizde yaygın olarak dile getiriliyor. Böyle bir şey mümkün görünmüyor.

Ancak, Funda Hanım halen Uşak Valisidir. Cumhurbaşkanı imzalı Valiler Kararnamesi olmadığı için İçişleri Bakanlığı inisiyatifi ile geçici görevle bakanlık emrine alınmıştır.

Gece yarısı operasyonu ile valilikten alınan Funda Hanım’ın tekrar vali olması mümkün görünmüyor.

Yorumlar (0)