31.07.2018, 00:23

Tesla telefon üretirse ne olur?

Son zamanların en çok konuşulan adamı ElonMusk’ın CEO’su olarak yer aldığı Tesla şirketinden bahsedeceğiz bugün sizlerle. Kendi alanının dışına çıkan Tesla’nın akıllı cep telefonu sektörüne gireceği hakkında bilgiler sızdırılmaya başlandı. Eğer teknoloji haberlerini sürekli olarak takip ediyorsanız sızdırılan bilgiler arasında fotoğrafların yer aldığını da görmüş olmalısınız. Gelin bu konu hakkında birlikte tartışalım.

Öncelikle akıllı cep telefonu sektörünün lider markalarını inceleyelim. İlk sırada Apple, ikinci sırada Samsung yer alıyor. Ki Apple son zamanlarda çıkarmış olduğu ürünler ile kullanıcılarının büyük bir beğenisini toplamıştı. Üstelik şirket “uygun fiyatlı Apple Iphone” ürününü de piyasaya sürmek için gün saymaya başladı.

Samsung ise çıkarmış olduğu ve Galaxy serisine ait olan Samsung GalaxyNote 9 ile gündeme gelmiş ve tasarımı ile oldukça kendisinden söz ettirmişti. Her ne kadar Apple ve Samsung başı çekse de Güney Koreli dev marka Xiaomi’de unutulmamalı. Kamera konusunda bir devrim yaratan Xiaomi, P20 Pro telefonlarında 40 megapiksel kalitesinde çekim sağlamaktaydı.

Gelelim Tesla şirketinin akıllı cep telefonu sektörüne dahil olması ile birlikte yaşanabilecek durumlara. Sektör içerisinde temel olarak aşılması gereken problemin batarya olduğu düşünülüyor. Kimi şirketler bunu yedek batarya veya powerbank ürünleri ile çözmeye çalışırken, Tesla çok farklı bir fikir ile karşımıza çıktı.

Şirketin son 10 yıllık geçmişinde elektrik enerjisi ile güneş enerjisinin birleştirilerek, batarya problemine ait çözümler üretildiğini görebilirsiniz. Ki şirket bu sorunu özellikle üretmiş olduğu elektrikli motora sahip olan araçlarında düzenlemişti. Dev araç içi bataryaların 30 dakika gibi bir sürede dolum işlemini sağlayarak kilometrelerce yol kat etmesini sağlayan şirket, arabalara koymuş oldukları bu bataryaları telefon içerisine koymayı planladığını belirtti.

Güneş enerjiiyle telefon ne kadar mantıklı?

Güneş enerjisi ile telefonlarınızın kısa bir sürede şarj olarak en az 48 saat boyunca sizlere eşlik edebildiğini düşünebilir misiniz? İşte Tesla tam da bunu düşünerek harekete geçti. Dolayısı ile şu an sektör içerisinde yer alan Apple ve Samsung şirketlerine de büyük bir rakip ortaya çıkmış oldu.

Koskocaman bir arabanın 30 dakikada şarj olmasını sağlayan şirketin, telefonlar üzerinde nasıl bir pil ömrü garantisi sunacağını tahmin edemiyorsanız ben sizlere şöyle ileteyim. 7 dakikada şarjınız dolacak, 48 saat dayanan pil ömrüne sahip bir telefonunuz olacak. Sektör içerisine bu telefon modeli ile girmeye hazırlanan şirket, girdiği her sektörün ufkunu genişleteceğe benziyor. Bize de ürünün ortaya çıkmasını beklemek ve çıkınca da incelemek düşüyor tabii…

Yorumlar (0)