YouTube’dan Para Kazanmak Zorlaşıyor

İnternetin en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube üzerinden para kazanmak artık zorlaşacak. Binlerce kişi reklamlardan kazandığı ciddi paralarla zengin oldu.
YouTube’dan Para Kazanmak Zorlaşıyor

Video yayıncılarının artık reklam alabilmeleri ve bu reklamlardan para kazanabilmeleri için belirli kriterlerinin daha üst seviyeye çıkarılması gerektiği ifade edildi. Son günlerde bir intihar videosunun yayınlanması ve sitenin bu videoyu kaldırmakta gecikmesi nedeniyle bu kararın verildiği öne sürüldü.

Google’ın sahibi olduğu YouTube, bu tür videolar için başta tedbir almak yerine sonraki reaksiyonlara göre hareket etmesi nedeniyle çok sık eleştiriliyordu. Yeni sistemle bu tür videoların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yeni Kriterler Ne Olacak?

Yeni reklam kriterlerinin yayıncının kanalında en az 1000 abonesi olmalı ve kanaldaki videoların en az 4 bin saatten fazla izlenmesi gerekiyor. Geçen yıl en az 10 bin saat izlenmesi gereken videolar bu kez 20 bin saat izlenerek yayıncılara reklam geliri kazandıracak.

18-34 yaş kitlenin en çok izlediği videolara verilen reklamlar ek ödeme karşılığı kazandırıyor. Sistemin takip edilmesi için 10 binden fazla çalışanın görev yapması bekleniyor. Otomatik olarak işleyen sistemde artık çalışanlar her bir videoyu kontrol ederek onay verecekler.

Uzmanlara göre Japonya’da intihar eden bir kişinin videosunu yayınlayan 15 milyon takipçiye sahip ünlü vlogger, bu sistem işleseydi 7 milyon kez izlenmeyecek olan görüntünün insanları rahatsız etmeyeceğini belirtiyor.