Windows 10’da Olmaması Gereken Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Microsoft'un son işletim sistemlerinden Windows 10’da kullanılan şifre yönetim programı Keeper'da bir güvenlik açığı olduğu, Google güvenlik uzmanı Tavis Ormandy tarafından fark edildi.
Windows 10’da Olmaması Gereken Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

En ünlü işletim sistemi geliştiricisi Microsoft, ürünlerinde çoğunlukla kendi yazılım ve işletim becerilerini ortaya koysa da bazen üçüncü parti programlarına da ürünlerinde yer veriyor. Her ne kadar bu programlar denetimlerden geçip kullanıcılara öyle sunulsa da her zaman istenilen denetim tam olarak yapılamıyor. Bu denetimlerin ve değerlendirmelerin yetersiz olması ya da ihmal edilmesi, kullanıcıların mağduriyetlerine neden olabilir. Aynı zamanda bu gibi ihmali durumlar şirket imajını zedeleyebiliyor. Bu ihmallerin son örneğini  Güvenlik uzmanı Tavis Ormandy, teknoloji dünyasına yaptığı açıklamada ortaya çıkarttı. Microsoft firmasının ürünlerinde kullandığı Keeper adlı şifre güvenlik yöneticisinde açık olduğunu belirtti. Keeper güvenlik programı içindeki açık her türden şifrenizi zararlı programlara sunabiliyor. Bu büyük ihmal Windows 10 kullanıcılarını endişelendirdi.

Microsoft Yetkilileri İddiaları Doğruladı

Durum hakkında değerlendirmeler yapmak için bir araya gelen Microsoft yetkilileri, söz konusu programda bir güvenlik açığını olduğunu doğruladılar.  Güvenlik sorunun en kısa zamanda çözülmesi için çalışmaların başlatıldığını, işletim sistemine yapacakları bir güncelleme ile sorunu çözeceklerini belirtti. Bu durum üzerine teknoloji dünyasında özellikle Windows kullanıcıları, güncellemenin bir an önce yapılması için beklenti içine girdiler. Keeper programındaki açıktan etkilenmemek için programın kullanılmaması tavsiye edildi. Yetkililer, programın zaten üçüncü parti bir program olduğunu ve bu nedenle kullanım dışı bırakılabilir olduğunu da belirtti. Bu nedenle değer bir Windows 10 kullanıcısı iseniz, programı devre dışı bırakmanız gerekir. Yapılacak güncellemeye kadar program kullanılmamalı. Böylelikle şifre güvenliğinizi daha kolay sağlayabilirsiniz. Aksi durumda hem Windows 10 güvenlik açığı duyurulduğu için  hem de daha giderilmediği için risk almış olursunuz. Banka kartı bilgilerinden, resmi şifrelerinize kadar tüm şifrelerinizi bu açık nedeniyle kötü amaçlı programlara kaptırabilirsiniz. Bu nedenle programı bir an önce devre dışı bırakmalısınız. Microsoft gibi köklü bir firma tarafından böyle ihmalin yapılmış olması da ayrı üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Çünkü Windows paketi içindeki tüm programları ne de olsa Microsoft sunmuş, kullanmanın riski yoktur diye düşünüyoruz.