Uzayda mahsur kalan 2 astronotun dönüşü yine ertelendi

Geçtiğimiz günlerde NASA’nın uzaya göndermiş olduğu Boeing Starliner mekiğindeki 2 astronotun Dünya’ya dönüşü dördüncü defa ertelendi. Konuya ilişkin NASA’dan açıklama bekleniyor.
Uzayda mahsur kalan 2 astronotun dönüşü yine ertelendi

Konuya ilişkin aktarılan son habere göre Boeing 2 NASA astronotunu taşıyordu. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı astronotların dünyaya olan dönüşü ertelendi.

Aktarılan haberin detaylarına göre Haziran başında ISS’ye ulaşan ekibin dönüşü yine ertelendi. Dönüş için yeni tarihin 2 Temmuz olduğu açıklandı. Ama dönüşün yine ertelenip ertelenmeyeceği henüz bilinmiyor.

DÖNÜŞ TARİHİ DEĞERLENDİRİLECEK

NASA yetkililerinin yapmış olduğu açıklamaya göre 24 Haziran ve 2 Temmuz tarihinde dönüşlerin ertelenmesi sonrasında yeni tarihin yine değerlendirileceği ifade ediliyor. Bu şekilde dönüşün bu defa ertelenmeden astronotların sağ salim bir şekilde Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

HERHANGİ BİR SORUN YOKMUŞ

Öte yandan NASA Ticari Mürettebat Program yöneticisi olan Steve Stich ertelemenin herhangi bir sorun teşkil etmediğini yörünge üzerinde iyi performans gösteren araç için bir sorun olmadığı aktarıldı.

Astronotların dönüşü 2 defa ertelenmişti. 5 Haziran tarihinde 2 astronotun olduğu mekik uzaya gönderilmişti. Ancak uzaya gönderilmesinden önce de fırlatmanın yine 2 – 3 defa ertelendiği biliniyor. Henüz dönüşün net olmadığı astronotlar için NASA’nın resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Astronot Wilmore fırlatma öncesinde yaptığı paylaşımında, “Suni ve ben, bu uzay uçuşu hayalini her birinizle paylaştığımız için gururluyuz. Şimdi bu rokete biraz ateş verelim ve tüm bu güçlü Amerikalıların olmak için hazırlandığı gökyüzüne doğru onu itelim” demişti.

Geçtiğimiz ay 2 defa fırlatma denemesi başarısız olmuştu. Başarılı sayım sonrasında NASA astronotları 5 Haziran tarihinde fırlatılmıştı.