Süpersonic Uçaklar Geri Dönüyor

Son olarak 2000 yılında kullanılan ancak kalkıştan 1 buçuk dakika gibi kısa bir süre içerisinde kaza yapan süpersonic uçak o tarihten bugüne yeniden gündeme alınmamıştı. Ancak Japonya ticari uçuşlarda maliyeti azaltmak ve hızı artırmak için bu uçuşları yeniden gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Süpersonic Uçaklar Geri Dönüyor

Bu kapsamda daha önce denenen Concorde uçuşlarından daha güvenli ve daha ucuz bir sistem geliştirileceği iddia ediliyor.

Sesten Hızlı Uçaklar

Napan Airlines tarafından gündeme getirilen bu uçaklar sesten daha hızlı gidecekler. Bu sayede saatte 2 bin 300 kilometre mesafe kat edebilmek mümkün olacak. Bu da özellikle uzun mesafeli ticari uçuşlar için son derece avantajlı olacaktır.

Tamamı Business Class Olacak

Japan Airlines ile ortaklaşa bu projeyi gerçekleştirecek olan Boom Supersonic yetkililerinden yapılan açıklamalara göre uçakların tamamının business class olması hedefleniyor.

10 saat süren Tokyo ve San Francisco arası seferlerde konforu düşünen firmalar bu kapsamda müşterilerini kazanmak için rahatlığa büyük önem veriyorlar. Ancak bu proje gerçekleşirse yolculuk 5 saate ineceği için yolcular ne kadar rahat olursa olsun uzun süreli yolculuğu terk edeceklerdir.

İşte bu sebeple tüm uçuşların business class olması hedeflenmekte. Ayrıca yapılan açıklamalarda uçakların kaza yapan Concorde uçaklarına nazaran daha güvenli olacakları ve fiyatlarının da daha ucuz olacakları aktarıldı.

Hedef 2020

Sesten hızlı uçak üretimi için kolları sıvayan Boom 2018 yılında prototiplerini hazırlayacak. Ardından da 2020 yılında siparişleri tamamlamayı hedefleyen Boom böylelikle uçuş masraflarını ciddi bir şekilde azaltacak.

Özellikle ticari uçuşlarda son derece önemli olacak bu uçakların çok fazla talep göreceğini de ifade edebiliriz.

Son olarak 2003 yılında kullanılan bu uçaklara olan güven sorununun nasıl aşılacağı ise merakla bekleniyor.

Eğer bu sorun da aşılır ise ticarette büyük oranda kar elde edilmesi söz konusu olacak. Böylelikle çok uzun mesafelerde dahi ticaret kısa bir sürede yapılacak ve ürünler en uygun fiyatlar ile müşterilere ulaştırılacak.

Çok fazla yaygınlaşması durumunda da normal yolculuklar için de bu uçakların rahatlıkla kullanılabileceğini ifade edebiliriz.