Samsung Telefonları Yavaşlama Sorunu

Samsung telefonları yavaşlama sorunu Samsung kullanıcılarının yaptıkları şikâyetler üzerine açılan soruşturmada eski model cihazların Samsung firması tarafından bilerek yavaşlatıldığı yönünde iddialar bulunmaktaydı.
Samsung Telefonları Yavaşlama Sorunu

Bundan birkaç ay önce eski iPhone modellerin de meydana gelen yavaşlama sorunu, şimdilerde ise Samsung‘un eski model akıllı telefonlarında görülmeye başlandı.

İtalyan yetkililer, şirketin gerek olmamasına rağmen yaptığı yazılım güncellemeleri ile eski model akıllı cihazların bilerek yavaşlatıldığı ve yeni modellerin bu şekilde bir nevi alınmasının zorunlu hale getirildiği yönündeki iddiaları kuvvetli bir şekilde araştırmaya başlamış durumdadır. Soruşturma sürecinde herhangi bir açıklama yapmayan firma ise geçen günlerde ilk defa kamuoyuna bir açıklamada bulunarak iddiaları tamamen reddetmiştir.

Samsung’tan İlk Açıklamalar

Apple gibi aynı şikâyetlerle karşı karşıya kalan şirket, yaptığı açıklamada suçlamaları kesin bir dille yalanlamıştır. Cep telefonu piyasasınız büyük aktörlerinden olan firma yaptığı açıklamada, eski ya da yeni hiçbir cihaz ya da modellerinde yavaşlamaya sebep olacak bir güncelleme yapmadıklarını belirtmişlerdir. İddialarla ilgili olarak İtalyan yetkililerle tam bir işbirliği içinde olduklarını ve kısa süre içerisinde tamamen aklanacaklarını ifade etmişlerdir.

Daha önce ki olayda Apple, yavaşlama sorununu kabul etmiş ve birçok ülkede kullanıcılar tarafından dava edilmişti. Samsung ise böyle bir durumla ilk olarak İtalya’daki şikâyetler sonucu karşı karşıya kalmış durumdadır. Samsung soruşturma olayı İtalyan makamlarınca devam etmekte olup daha da genişleyebileceği sinyallerine ulaşılmış durumdadır.