Samsung'tan 300 Milyon Dolarlık  Otomotiv Girişimleri Fonu

Otomotiv sektöründe devrim niteliğinde değişimler yaşanırken, otomotiv şirketlerinin yanında teknoloji şirketleri de bu değişime ayak uyduruyor. Merkezi Seul'de olan  Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics de otomotiv sektörüne ilgi duyanlardan.
Samsung'tan 300 Milyon Dolarlık  Otomotiv Girişimleri Fonu

Samsung tarafından oluşturulan Otomotiv İnovasyon Fonu sayesinde otomotiv girişimleri için bir fon oluşturuldu ve şimdilik 300 milyon dolar fon sağlandı. Şirketin amacı otomotiv sektörüne girmekten ziyade, yeni nesil otomobiller için üreticiler ve mobil sağlayıcılarla çalışmak.

İlk Otomotiv Yatırımı 90 Milyon Dolar İle Ttech’e Yapıldı

Samsung ilk yatırımını Avusturyalı start-up TTech şirketine yaptı. Doksan milyon dolar yatırım yapılan şirket,  Audi gibi otomobil markalarında kullanılmak üzere sürüş teknolojileri ve güvenlik kontrolleri yapıyor.

Samsung'un otomotiv sektöründeki tek girişimi bu değil. Teknoloji devi, ayrıca otomobil ve ses teknolojileri üretimi yapan Harman ile de araç teknolojisi geliştirme amacıyla bir girişimde bulunduğunu açıkladı. Geçen sene 8 milyon dolara Harman’ı bünyesine katan Samsung, kendi otomotiv platformu için çalışmalar devam ediyor.

Otomotiv Sektörüne Yön Vermeyi Hedefliyor

Samsung, otomotiv sektöründe yapacağı yeniliklerle sektöre yön  vermeyi amaçlasa da; şu an sektöre yön veren GM, Volkswagen ve Daimler gibi çok ciddi rakipleri var. Ayrıca otonom araç çalışmalarını tamamlayan Apple'ın da otomotiv sektörüne girmesi kesin. Samsung'un otomotiv sektöründeki yatırımlarına hız vermesinde Apple'ın bu atağı da etkili tabi ki.