Ortaokul Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Finali Denizli'de yapıldı

Bu sene ilk kez İzmir dışında bir şehirde düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Finali yoğun ilgi gördü.
Ortaokul Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Finali Denizli'de yapıldı

Teknoloji konusunda yatırımlar tüm hızı ile devam ederken bu sene bir ilk yaşanmış ve Ortaokul Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Finali Denizli'de düzenlemişti. Ege Bölgesi şehirleri arasında düzenlenen yarışmaya ev sahipiliğini İzmir üstlenirken bir ilke imza atılmış ve finaller alınan kararla Denizli'de düzenlemişti.

KAZANANLAR BELLİ OLUYOR!Ortaokul Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Finali ilk kez İzmir dışında bir kentin ev sahipliğinde Denizli EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Ege Bölgesi kentlerinden İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Denizli’den yarışmaya katılan okullardan toplam 100 proje yarı finale katıldı.

Muğla’dan başvurdukları 90 proje arasından 13’ü ile yarışmaya katılan Muğla Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Bekir Cevizci, “Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Ortaokul Öğrencileri Arası Proje yarışması bölge finali heyecanını yaşıyoruz. Öğrenciler yıl boyunca hazırladıkları projelerini sundular ve bunlar bir ön elemeden geçti. Davet edilen projeler ise burada 3 gün boyunca sergilenecek.

Perşembe günü gerçekleşecek ödül töreninde dereceye giren öğrenciler Türkiye Finallerine gidecek. Biz bugün 13 proje ile buradayız. Şu an burada 100 proje var. Bunun 13’ü bize ait. Ege Bölgesi’ndeki projelerin yüzde 13’ü Muğla Bilim ve Sanat Merkezi’ne ait. Bilim ve teknoloji kuruluna bu yıl 90 proje ile başvuruda bulunduk. Türkiye bazında en çok proje başvurusu yapan ikinci okuluz. Ege Bölgesi’nde birinci sıradayız. Ege bölgesinde böyle bir başarı yok. Okullardan öğrenciler buraya gelerek geziyorlar. Buradaki projeler günlük hayat problemlerinde çıkardığımız tahlillerdir. Patent ve inovasyon değerine sahip projeler yaptılar” dedi.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından bu sene 18. kez düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasına, Ege Bölgesinde yer alan okullar tarafından hazırlanan 887 proje katılmıştı. Juriler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda ise 100 proje sergilenmeye değer bulunarak bölge finallerine davet edildi. Bölge finallerinde ise yeni eleme yapılacak ve başarılı olan okullar bu sefer Türkiye finallerinde yarışma hakkı elde edecekler.