Nokia 8 İncelemesi, Donanım, Fiyat ve Performans

Son yıllarda cep telefonu sektöründe akıl almaz bir rekabet söz konusudur. Sektörün dev markaları birbiri ardına yeni ve en son teknoloji modellerini piyasaya çıkararak birbirlerine üstünlük kurmak istemektedirler. Nokia’da bu dönemde boş durmadı ve oldukça iddialı olarak lanse ettiği Nokia 8 modelini piyasaya sunmuştur.
Nokia 8 İncelemesi, Donanım, Fiyat ve Performans

Geçmişte cep telefonu piyasasında baş aktörlerden biri konumunda olan Nokia firması almış olduğu yanlış kararlar ve yatırımlar neticesinde çağın oldukça gerisinde kalmıştı. Geç de olsa toparlanan ve o eski başarılı günlerine dönmek isteyen şirket yeni geliştirdiği modelleri ile piyasanın baş aktörleri ile olan farkı kapatmışa benzemektedir. Sizler için Nokia firmasının piyasaya en son sürdüğü Nokia 8 modelini inceleyeceğiz.

Nokia 8 Donanım ve Performans

Snapdragon 835 işlemcisinin kullanıldığı telefon performans anlamında gerçekten oldukça iyi bir görüntü çizmektedir. 5.3 inç ekran büyüklüğüne sahip telefon 1140 x 2560 piksel çözünürlüğü ile 7000 nit gibi oldukça yüksek değerlerdeki parlaklık özelliğine sahiptir. Daha önceki Nokia modellerindeki en önemli eksiklikle bu yeni modelle hem giderilmiş hem de birkaç level daha yukarı taşınmış görünmektedir.

160 gr. Ağırlığında olan telefon ekran boyutu ve kasa özelliklerine göre bu ağırlık kabul edilebilir seviyelerdedir. Telefonda bulunan 4 GB ram ise oldukça iyi seviyededir. Zaten son zamanlarda telefonların en büyük sıkıntıların başında düşük ve yetersiz ram özellikleri gelmekteydi. Nokia 8 4GB ram ile bu sorunsuz çözüm getirmiş görünmektedir. Bizce bu telefonun en büyük artısı programlarınız ya da oynadığınız oyunlar ne kadar büyük olursa olsun ısınma sorunu yaşamamasıdır. 1saatlik oyun deneyimi sonrasında cihazda rahatsız edici bir ısınma tespit edilmemiştir. 3090 mAh batarya gücüne sahip telefon yoğun bir kullanımda bile bir günü geçen sürelerde şarjı gitmektedir. Nokia 8 dananım ve performans özellikleri bu şekildedir.

Nokia 8 Yazılım

Nokia firmasının bu iddialı telefonu yazılımsal anlamda da oldukça iyi seviyede olduğunu söylemek gerekir. Özellikle Android kullanıcılarının en çok sevdiği ve talep ettiği saf Android ara yüzü ile piyasaya çıkan telefon Android 7.1.1 Nougat yüklü bir şekilde gelmektedir. Aldığımız bilgilere göre ise Android 8 Oreo güncellemesini de alacağı yönündedir. Nokia 8 yazılım özellikleri bu şekildedir.

Nokia 8 Fiyatı

4GB ram, 64 ve 128 GB dâhili hafıza özelliklerine sahip olarak satışa sunulan cep telefonu 3299TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştu.  Ama döviz kurundaki artışın etkisi ile Nokia 8 satış fiyatı 3349 civarındadır.

İlgili Haberler