NASA harekete geçti! Uzaya yapay yıldız gönderilecek

NASA, dünyada ses getiren çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Aktarılan son habere göre maliyetinin tam 15 milyon dolara denk gelen yeni bir çalışma için hazırlıkların başladığı ifade edildi.
NASA harekete geçti! Uzaya yapay yıldız gönderilecek

NASA, uzaya yapay yıldız gönderecek. Çalışmanın maliyetinin 15 milyon dolar bulacağı öğrenildi. Dünya’nın yörüngesine yapay yıldız fırlatmak isteyen NASA’nın yeni projesi ses getirecek.

Çalışmanın detaylarına göre NASA’nın 2029 yılına kadar yani 5 yıl içerisinde yapay yıldızı yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Çalışma başarıyla sonuçlanırsa, yapay yıldız ABD’nin üzerinde yüzecek.

İNSANLAR GÖREMEYECEK

Öte yandan yapay yıldız çalışması tüm dünyada ses getirirken, yıldızın uzaya gönderilmesi halinde yapay yıldızın insan gözü ile görülemeyeceği ifade ediliyor. Çünkü uzaya kıyasla ve diğer yıldızların yanında küçük bir yıldız olacak olan dedektör insan gözü ile görülemeyecek. Yıldızın sadece özel bir teleskop ile görünmesi bekleniyor.

Lazer sistemi ile yerden kontrol edilebilecek olan yıldızın planlanmış bir şekilde ışık saçabileceği ifade ediliyor.

YAPAY YILDIZ NE İŞE YARAYACAK?

Bu gelişmelere ek olarak çalışmaların detaylarının duyurulması sonrasında pek çok kişi yapay yıldızın ne işe yarayacağını merak ediyor. Yıldızın 2025 yılında yörüngeye girmesi halinde yeni yıldız parlaklık kataloglarının oluşturulmasına yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. Diğer yandan katalogların bugün kullanılan ve onlarca yıl öncesine dayanan mevcut yöntemlerden daha başarılı bir şekilde ölçülebileceği tahmin ediliyor.

HEDEF EN GEÇ 2029

NASA’nın projesine göre yapay yıldız en geç 2029 yılında uzayın yörüngesindeki yerini almış olabilir. Çalışmanın bir diğer amacı da lazer ışıklarının ne kadarının Dünya tarafından ölçülebileceğini net bir şekilde deneyimlemiş olmak.