Kütahyalı öğrenciler Alper Gezeravcı ile bir araya geldi

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonundan düzenlenen programda Türkiye2nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı öğrencilerle bir araya geldi.
Kütahyalı öğrenciler Alper Gezeravcı ile bir araya geldi

Görüşmelerden renkli kareler ortaya çıkarken Gezeravcı 2026 – 2028 yılları arasında aya gitme planı olduğunu müjdeledi.

Ayda kurulabilecek lojistik üst ile Mars’a gidiş dönüş operasyonlarının yürütülebileceğini ifade eden Gezeravcı’nın katıldığı programa Kütahya lise öğrencileri, öğretmenler ve il protokolünden önemli isimler katılım sağladı.

"AYA GİTME PLANIMIZ VAR"

Türkiye'nin milli uzay programı ve insanlı ilk uzay misyonu hakkında bilgi veren Gezeravcı, “2026-2028 yılları arasında kendi roketimizle aya gitme planımız var” dedi.

aw225984-03.jpg

"YAŞ ORTALAMASI 29"

İnsanoğlunun günün birinde Mars'a ulaşacağını söyleyen Alper Gezeravcı, bu sürecin çok uzak olmadığını ancak bunu yaparken içinde bulunduğumuz dünya ortamından kaynaklı zorluklar sebebiyle bir ara istasyon kurulacağını dile getirdi. Gezeravcı, "Ay da kurulabilecek bir lojistik üsle orayı bir ara durak haline getirip, Mars'a gidiş operasyonlarını oradan yürütmeyi planlıyorlar” diye konuştu. Avrupa Birliğinin yaş ortalamasının 43, Almanya'nın 48, Türkiye'nin ise yaş ortalamasının 33 olduğunu belirten Gezeravcı “Bir şeyi üretebilmek için, hayatta ortaya koyabildiğiniz başarılarla övünmek için, 50'li 60'lı yaşları beklemeyin. Bakın bizi emniyetli şekilde uzaya götüren roket firmasının yaş ortalaması 26'ydı. Bugün 40'dan fazla ülkeyi İHA almak için kapımızda bekleten firmamızın yaş ortalaması 29” ifadelerini kullandı.

aw225984-02.jpg

Alper Gezeravcı'nın katıldığı program Kütahya'da büyük yankı uyandırdı. Türkiye'nin milli uzay programı ve ilk uzay misyonu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Gezeravcı'nın açıklamalarını program katılımcıları can kulağıyla dinledi.

Kaynak:Haber Kaynağı