Kütahya’da meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden güneş enerjisiyle çalışan araç!

Kütahya Gediz’de bulunan meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden ortak proje! 2022 yılında yapılan projede üretilen araca yeni donanım eklendi. Yılsonu sergisine hazırlanan araç şimdiden çok ses getirdi.
Kütahya’da meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinden güneş enerjisiyle çalışan araç!

Gediz’de bulunan Yunus Emre Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden büyük sss getirecek proje duyuruldu. Geniş enerjisi ile çalışan aracın önümüzdeki günlerde sergileneceği öğrenildi.

Geri dönüşüme gidecek olan malzemeleri bir araya getirerek yeni bir proje ürettiklerini ifade eden Makine Teknolojisi Alan Öğretmeni Osman Tanağrı, projeyi Gediz Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklediğini belirtti.

aw224096-02.jpg

SİLECEKLER OTOMATİK ÇALIŞACAK

Güneş enerjisi ile çalışan aracı tanıtan Makine Teknolojisi Alanı Öğretmeni Şenol Aygün, “2022 yılında yaptığımız araca yeni donanımlar ekledik. Bunlardan bir tanesi yağmur sensörü. Yağmurlu havalarda silecekler otomatik olarak çalışmakta. Aracın ön kısmında hareket sensörü var bu da hareket algılayıcı korna çalar, park sensörü görevini yapar. Diğer bir donanımımız da kör nokta uyarı sistemi. Şerit değiştirirken yan tarafta araç olduğu zaman uyarı vermekte, bu da güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Nem ve sıcaklık sensörümüz var. İstenen sıcaklık ayarlarını termal kontrol şartlarını sağlamak için fanların açılıp kapanmasını sağlar. Park sensörü otomatik olarak farların açılıp kapanmasını sağlıyor. Zaman sensörü dediğimiz eve kadar takip et sistemi, arabadan indiğimiz zaman evin kapısını açıncaya kadar farların açık kalmasını sağlıyor” diye konuştu.

YENİ DONANIMLAR DA ETKLENECEK

Birçok daha donanım eklemeyi düşündüklerini söyleyen Şenol Aygün, “Bunlar daha sonraki çalışmalar olacak inşallah. Ses sensörü, basınç sensörü, parmak izi sensörü, karşıdan gelen araç varsa uzun kısa farları yakan sensör, mesafe hareket sensörü, ani olarak fren yapma imkanı sağlayacak bir sistem. Bu donanımları eklemeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

aw224096-04.jpg

2022 yılında geri dönüşüm malzemelerinden elde edilen araca bu yıl yeni donanımlar eklendi. Güneş enerjisi ile çalışan araç teknoloji dünyasında büyük ses getirirken, öğrencilerin ve öğretmenlerin aracı hurda parçalarından yaptığı belirtildi. Araca yakın zamanda farklı donanımlar da eklenecek.

Kaynak:Haber Kaynağı