Kütahya Belediye Başkanından Tıbbi ve Aromatik Bitki Merkezi’ne ziyaret

Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, Dumlupınar Üniversitesi’ne devredilen Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi’ni inceledi. İşte detaylar
Kütahya Belediye Başkanından Tıbbi ve Aromatik Bitki Merkezi’ne ziyaret

KÜTAHYA (İHA) – Başkan Kahveci, Tıbbi ve Aromatik Bitki Merkezi’ne giderek buradaki bitkileri, bitkilerden elde edilen yağ ve sabun gibi pek çok ürünü inceledi.

İnceleme gezisi sırasında önemli açıklamalarda bulunan Kahveci, daha önce belediye bünyesinde üretimi olan ürünleri kısa süre içerisinde yerel yönetim iş birliği ile yeniden canlandırarak hayata geçireceklerini söyledi.

BAŞKAN KAHVECİ’DEN ANLAMLI ZİYARET

Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, bir süre önce geçici olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesine (DPÜ) devredilen Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezini ziyaret etti.

aw212803-02-min.jpg

Kütahya Belediye Başkanı Eyüp Kahveci, Kütahya’nın değerlerinin turizme ve ekonomiye kazandırılması adına her imkanı değerlendireceklerini ifade etti. Kahveci, Mahalle ziyaretleri kapsamında Şair Şeyhi Dumlupınar Mahallesi ziyareti esnasında Kütahya Belediyesine ait olan ve bir süre önce geçici olarak Kütahya Dumlupınar Üniversitesine devri yapılan Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezini özel olarak ziyaret etti.

DAHA ÖNCE ÜRETİLEN ÜRÜNLER YENİDEN HAYATA GEÇECEK

Ziyaret kapsamında merkezde üretimi yapılan başta endemik bitkiler olmak üzere diğer bitkileri ve bu bitkilerden üretilen aromatik yağ, sabun ve diğer ürünleri inceleyen Başkan Kahveci, “Burada daha önce belediyemiz bünyesinde üretimi yapılan ürünleri kısa sürede üniversite yerel yönetim iş birliği ile yeniden hayata geçirerek, ekonomiye kazandıracağız” ifadelerini kullanarak inceleme gezisini sonlandırdı.

Tıbbi ve aromatik bitkiler arasında susam, sarımsak, zencefil, kimyon, yenibahar ve kırmızıbiber gibi pek çok ürün bulunuyor. Hekim Sinan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi’nde yetiştirilen ürünleri inceleyen Başkan Kahveci’nin ziyareti sonrasında ne tür bir çalışma yapılacağı Kütahyalılar tarafından merak konusu oldu.