Kanada Yapay Zeka Kullanarak İntiharları Önleyecek

Her geçen gün birçok alanda karşımıza çıkan yapay zeka için insanlığın yararına nasıl kullanılabileceği tartışılırken Kanada yapay zeka kullanarak intiharları azaltacak proje planlıyor.
Kanada Yapay Zeka Kullanarak İntiharları Önleyecek

Kanada genelinde en çok rastlanan  10. ölüm şekli olarak bilinen intihar olayları, 10 ile 19 yaş arasındaki gençlerde ölüm sebebi olarak 2. sırada yer alıyor. Dünya çapında ise her yıl 1 milyona yakın kişinin intihar sebebi ile hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu yüzden 60 ülke intihar konusu ile ilgili sayısal bir çalışma yürüttü ve 28 ülkenin ulusal olarak intiharı engellemek için yayınladığı raporlar bulunmakta. İntihar olaylarındaki yüksek rakamlar yüzünden son yıllarda ciddi olarak bir çalışma içinde bulunan Kanada hükümeti sosyal medya ve yapay zeka ağları konusunda uzman olan Ottawa merkezli bir şirket ile intiharı engellemeye yönelik proje yürütüyor. Bu projede sosyal medya üzerinde intihar etmeye yönelik davranışların incelenerek Kanada halkının intihara eğimli davranışlar gösteren kitlenin ne tarafında yer aldığını bulunması amaçlanıyor.

3 Ay Boyunca Proje Denenecek

3 aylık bir deneme süreci sonrasında Kanada hükümeti yapmış olduğu intiharı azaltmaya yönelik proje ile intihar girişimlerinde bulunacak kişilerin önceden tespit edilmesi ve ne için intihar ettiklerinin anlaşılması ile ilgili faydalı olup olmadığına karar verecek. Kanada hükümeti tarafından görevlendirilen şirket yapay zeka kullanarak intihar vakalarını saptamaya çalışacak ve sosyal medyayı tarayarak. Projenin başarıya ulaşıp ulaşmaya çağı proje sonunda belli olacak ama Kanada hükümetinin yapmış olduğu bu ciddi çalışma oldukça doğru bir çalışma olarak gözüküyor.