İzmirli öğrenci animasyon filmiyle Hong Kong’da dereceye girdi

İzmirli öğrenciden büyük başarı! Aktarılan son habere göre İzmir Ekonomi Üniversitesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencisi Ecem Çörtle yapay zeka yazılımı ile hazırladığı filmde dereceye girdi.
İzmirli öğrenci animasyon filmiyle Hong Kong’da dereceye girdi

İZMİR (İHA) – Galaktik Hazine isimli yapay zeka ile hazırlanan filmi ile Hong Kong’da düzenlenen Infiniye Frames Film Festivali’nde üçüncülük elde eden başarılı öğrenci Çörtle’nin başarısı herkesi gururlandırdı.

Midjourney isimli yapay zeka yazılımını kullanarak hazırladığı filmi ile büyük beğeni toplayan Çörtle’nin çalışması pek çok kişi tarafından sıra dışı bulundu.

ÖDÜLÜNÜ İZMİR’E GETİRDİ

Hong Kong Üniversitesi tarafından düzenlenen ve dünyanın seçkin üniversitelerinde eğitim alan genç sinemacıların katıldığı festival, bu yıl da yoğun ilgi gördü. Farklı ülkelerden gençler, bu prestijli festivalde ödüle ulaşmak için aylar süren titiz bir çalışma gerçekleştirdi. İEÜ İletişim Fakültesi Sinema ve Dijital Medya Bölümü öğrencisi Ecem Çörtle, ödülü İzmir’e getirerek büyük gurur yaşadı. Aynı bölümde eğitim gören Tuğrulbey Koç ve Cemre Geçer’in hazırladığı ‘Bu Acıların Hepsi Daimi’ filmi de festivalde gösterilen eserler arasında yer aldı.

aw210589-03.jpg

“YENİ PROJELERE İMZA ATMAK İSTİYORUM”

Üniversiteden bu yıl mezun olmaya hazırlanan Çörtle, ödüle ulaşmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, “Yapay zeka, her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de etkisini hızla artırıyor. Ben de bu alanda örnek, fark oluşturan bir çalışmaya imza atmak istedim. Senaryosu tamamen bana ait olan Galaktik Hazine, içime çok sinen ve dikkat çekeceğine inandığım bir animasyon filmdi. Mezun olmama çok az bir süre kala böylesine önemli, saygın bir ödülü almak beni çok mutlu etti. Kariyerime, eğitim aldığım alanda devam etmek, yeni projelere imza atmak istiyorum. Bu ödül, motivasyonu daha da artırdı ve bana güç kattı” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin İEÜ Sinema ve Dijital Medya Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serkan Şavk yarışmaya katılan tüm öğrencileri tebrik etmeyi de ihmal etmedi. Artık sinemanın dijital medya teknolojileri ile birleştiğini ifade eden Şavk, bölümün diğer üniversitelerdeki bölümlerden farklı ve öğrencilere başarı yolu açtığının da altını çizdi.