İzmir'de üniversite öğrencileri yapay zeka destekli üç boyutlu oyuncaklar üretti

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri büyük bir başarıya imza atarak yapay zeka teknolojisini kullanarak 3 boyutlu oyuncak üretmeyi başardılar.
İzmir'de üniversite öğrencileri yapay zeka destekli üç boyutlu oyuncaklar üretti

Yapay zeka teknolojisi her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ederken Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri büyük bir başarıya imza attı. Deneysel Tasarım Dersi kapsamında öğrenciler yapay zeka teknolojisini kullanarak fantastik bir evren ve bu evrende yaşayan karakterler ürettiler.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ İLE YAPAY EVREN YARATTILAR!

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencileri Deneysel Tasarım dersi kapsamında üretici yapay zekayı kullanarak fantastik evrenler ve o evrenlerde yaşayan karakterler tasarlayıp üç boyutlu baskıyla oyuncaklar üretti. Oyuncakların sunulduğu sergide, birbirinden renkli karakterler ilgi gördü. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü lisans seçmeli derslerinden biri olan Deneysel Tasarım dersinde öğrenciler, tasarım sürecinin konsept ve ürün geliştirme aşamalarında üretici yapay zeka kullanımını deneyimledi.

3-boytul-2.jpg

Dr. Öğretim Üyesi Sevi Merter ve Araştırma Görevlisi Atabey Güneç tarafından yürütülen projede 19 öğrenci, insan ve yapay zeka iş birliğiyle fantastik evrenler oluşturarak bu evrenlerde yaşayan karakterler tasarladı. Yapay zeka desteğiyle geliştirilen hikayeler ve konseptler, yine yapay zeka desteğiyle ürün haline getirildi. Öğrenciler, her bir oyuncağın yapay zeka tarafından üretilen versiyonlarına dayalı CAD modelleri oluşturup oyuncakları 3D baskı ile üretti.

oyuncak-1.jpg

Oyuncaklar, “Plastik Fanteziler: Yapay Zekâ Üretimli Tasarım Oyuncakları” adıyla Yaşar Üniversitesi’nde sergilendi. Proje kapsamında, Buse Kızılkaya, Canan Oktay, Ceylin Bakıcı, Elifsu Celep, Fatma Sündüz Genç Zmphyra Universe adlı evreni, Eren Aközel, Arda Gürkan İspir, Alper Ozaman, Şafak Sayıldı ve Serhat Sürer Apocalipso adlı evreni oluşturdu. Underground Universe evreninin tasarım ekibinde Ender Asar, Karsu Özyurt, Nazmiye Çetik ve Kaan Gürbüz yer alırken Vahato ekibinde ise Alara Cihaoğlu, Duru Tunçer, Arda Başa ve Taha Semih Yazan görev aldı.

Öğrenciler tarafından tasarlanan oyuncaklar Yaşar Üniversitesi'nde sergilenirken yapay zeka teknolojisinin tasarıma olan katkıları ve etkileri de öğrenciler tarafından bizzat deneyimlenerek gözlemlenmiş oldu. Öğrencilerin hayata geçirmiş olduğu proje ziyaretçilerden tam not alarak büyük beğeni topladı.