İOS ve Android İşletim Sistemi Farkları

Android ve iOS gelmiş geçmiş en büyük teknolojik rekabeti yaşıyor. Sadece Apple ürünlerinde kullanılan İOS ve çok sayıda marka ve modelde kullanılan Android arasında bazı yönlerden fark olduğunu söylemek mümkün.
İOS ve Android İşletim Sistemi Farkları

Kullanım alanı ve miktarı açısından İOS’un da Apple ile sınırlı kalmaması gerektiği yorumu sıkça yapılıyor. Bunun dışında Android işletim sistemi bilgisayar ortamında Windows ile rekabet edemese de akıllı telefonlarda da Windows ismi pek geçmemekte.

 İOS ve Android Farkları

Karşılaştırmalı olarak İOS ve Android farkları konusuna devam edilirse;

  • Dışarıdan müdahale ve geliştirilebilirlik açısından Android İOS’a göre daha müsaittir. İOS bu anlamda daha müdahaleye kapalıdır.   İOS şifrelerinin FBI tarafından bile kırılamadığı yönünde söylenti devam etmekte. Bu güvenlik ağı bazı noktalarda zaman kaybına neden olabiliyor. Android işletim sistemine müdahale daha kolay ve dış saldırılara karşı da daha savunmasız.
  • Menü kullanım açısından iOS işletim sistemi çok daha kolay ve anlaşılır menüye sahip. Tek aşlık altında birçok menü sıralaması yapılmış. Fakat Android işletim sisteminin daha karmaşık ve zor olduğu biliniyor.
  • İşletim sistemlerinin performansı ele alındığında Android kullanıldığı cihaza göre farklılık gösteriyor. Diğer yandan İOS performansı daha net ve donma olmadan hızlı biçimde ilerleme kaydediyor.

Uygulamalarda İOS ve Android karşılaştırması konuna bakıldığında Android 400 bin farklı uygulamaya ev sahipliği yaparken İOS da 500 bin civarı ürün barındırıyor