İOS 11’de İlginç Bir Yenilik Ortaya Çıktı

 İOS 11’de yeni bir özellik ortaya çıktı. Kontrol Merkezi'nden kapatıldığı zannedilen Wi-Fi veya Bluetooth sizi yanıltıyor olabilir.
İOS 11’de İlginç Bir Yenilik Ortaya Çıktı

İos 11'in İlginç Yeniliği

İOS 11’de kontrol merkezi ile ilgili her şey sizin istediğiniz gibi gitmiyor olabilir. Kontrol Merkezi görünümünde ciddi değişiklikler yaptığı kaydedilen İOS 11, bu yeni özelliği ile kullanıcıları şaşırttı. Söz konusu yeniliğe göre görülen Bluetooth ve Wi-Fi düğmeleri, tam olarak zannettiğiniz şeyi yapmıyor olabilir. Yeni gündeme gelen keşifle, Bluetooth ve Wi-Fi düğmeleri tam olarak kontrolü sağlamıyor. Yani,  Kontrol Merkezi’ndeki bu düğmelere basarak işlevleri tam olarak kapatmamış oluyorsunuz.

Tam Kapatmak İçin Ne Yapmalı?

Yeni özelliğin keşfedilmesi sonrasında akıllara Bluetooth ve Wi-Fi’yi tam olarak kapatmak için ne yapmak gerektiği geliyor. Bunun için ayarlar bölümüne gitmeniz ve buradan ayarları kapamanız gerekiyor. Apple iOS 11 destek sayfasında bu durumu şöyle açıklıyor:

Kontrol Merkezi'ndeki bulunan Wi-Fi ve Bluetooth düğmeleri kullanıldığında aksesuarlarla olan bağlantılar kesiliyor, fakat kullanılabilir halde kalıyor. Ayrıca Handoff, Instant Hotspot, Apple Pencil, Location Services, Apple Watch gibi işlevler de hala çalışıyor. Fakat bu işlevlerin devam etmesi tehlikelere de açık bir alan yaratabiliyor. iPhone ve iPad'ler özellikle bu tehlikelere maruz kalan cihazlar. Tehlikeye açık olma durumu ise kullanıcıların gerçekten bağlantıları kapattığını zannetmesi. Bunun dışında iOS 11'de Wi-Fi ve Bluetooth'u açma kapama konusunda farklı ilkeler de görmek mümkün. Kontrol Merkezi'nden kapatılan Wi-Fi ve Bluetooth sonrasında cihaz yeniden başlatılırsa sabah saat 5.00’de bağlantılar yeniden açılıyor.