İnternet Sitelerinde Otomatik Video Oynatmaya Son

Bilindiği üzere kimi internet sitelerine giriş yapıldığı zaman otomatik video oynatma özelliği devreye girmekte ve bir anda da ses çıkmaktadır.
İnternet Sitelerinde Otomatik Video Oynatmaya Son

Bu ise olmadık zamanlarda gerçekleşebilmekte ve kullanıcıları adeta sinir etmektedir. Bu kapsamda sorunun farkında olan Google yeni geliştireceği güncellemeler ile bu soruna kökten bir çözüm bulmayı hedefliyor.

Ocak 2018’de Gelecek

Google bu sorunu iki aşamada çözmeyi hedefliyor. Bu aşamaların ilkine göre teker teker siteleri ekleyip çıkarma işlemi yapılacak. Bu sayede eklenen siteye tekrar girildiğinde video otomatik bir şekilde oynatılmayacak. Ancak eklenilmeyen yabancı bir siteye ilk defa girildiğinde de eğer otomatik oynatma özelliği var ise yine ses çıkacaktır.

Manuel olarak ekle çıkar yapılacak bu Chrome 63 versiyonu ile birlikte sorun en azından kısmen de olsa çözülecek ancak tamamen çözülmesi için 2018 yılının ocak ayının beklenmesi gerekecek. Chrome 63 versiyonu bu aydan itibaren kullanılabilecek.

Ocak 2018 tarihinde gelecek güncelleme ise Chrome 64 olacak ve bu güncelleme ile birlikte tüm internet sitelerine bir anda iptal etme özelliği aktif olacak. Bu sayede teker teker uğraşmadan tüm sitelere aynı anda otomatik medya engelleme özelliğini aktif hale getirebileceğiz. Bu özellik ile birlikte kullanıcı odaklı hareket eden Google yine kullanıcılarının gönüllerini fethetmeyi başaracak gibi durmaktadır. Dolayısıyla en büyük arama motoru olma özelliğini de koruyacak gibi durmaktadır.