Fiber İnternet Neden Çok Hızlı?

Günümüzün teknoloji çağı olması birçok farklı kavramın hayatımıza girmesine neden olmuştur. Bunlar arasında ADSL ve fiber internet gibi kavramlar başı çekmektedir. Zira bu kavramlar internetle alakalı olup çok farklı anlamlar ifade etmektedir.
Fiber İnternet Neden Çok Hızlı?

Bu kapsamda sizlere yazımızda fiber internet hakkında bilgiler sunacağız.

Yüksek Hızlı İnternet

Fiber internet son derece hızlı bir internet imkanı sunmaktadır. ADSL internet bağlantıları normal telefon kablolarını kullanmaktadır. Dolayısıyla da internet hızı son derece yavaş olmaktadır. Ancak fiber internette saç teli kalınlığında olan fiber kablolar kullanılmaktadır. Bu kablolar ışık hızında elektrik iletimi yapmaktadır. Dolayısıyla internet hızı da oldukça yüksek olmaktadır.

1000 Kat Hızlı

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse hali hazırda ADSL kullanıcılarının birçoğunun 1 ya da 2 megabite hızla internete bağlanırken fiber internet ile bu hız 1000 megabite’e çıkmaktadır. Dolayısıyla neredeyse 1000 kat hız farkı bulunmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan fiber internetin ülkemizde de hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başladığını ifade edebiliriz.

Fiber internet nedir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda sizlere kısa ancak öz bir açıklama yaptık. Sizler de bundan sonra fiber internet hakkında bilgi sahibi olarak evinize ya da işyerinize internet bağlatabilirsiniz. Ancak günümüzde eğer ciddi bir şekilde internet kullanımınız yoksa ADSL bağlantıların dahi yeterli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak zamanla fiber internet birçok kurum ve eve girmeye başlayacaktır.