Facebook Kids Messenger

Çocuklarının sosyal medyada pervasızca dolaşmasından rahatsızlık duyanlar için Facebook yeni bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi.
Facebook Kids Messenger

Bu uygulama sayesinde artık çocukların her yaptığı takip edilebilecek ve kötü niyetli kişilerin çocuklarımızı istismar etmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

Çocuklara Özel Tasarımlar

Geliştirilen bu uygulama ile çocuklar daha eğlenceli vakitler geçirecek iken aynı zamanda güvende olmaları da sağlanacak. Bunun yanı sıra uygulamanın çocuklara has tasarımlar ile dizayn edilmesi de onlara hitap edecektir.

Reklamsız Uygulama

Çocuklar üzerinden para kazanmak için reklam yapanlara karşı da önlem geliştiren Facebook bu uygulamaya hiçbir şekilde reklam almayacak. Bu sayede çocuklar gördükleri şeylerin büyüsüne kapılmayacak ve uygulamayı sadece amacı doğrultusunda kullanacaklar.

Uygulama İçi Satın Alma da Yok

Tamamen çocuklar düşünülerek tasarlanan bu yeni Facebook mesajlaşma uygulamasında uygulama içi satın alma özellikleri de yer almayacak. Bu sayede çocukların istekleri suiistimal edilmeyecek. Dolayısıyla küçük yaşta bu tür etkilere maruz kalmalarının önüne geçilmiş olacak.

Bu uygulama 6 ile 12 yaş arasındaki çocukların kullanımına sunulmaktadır. 12 yaşından büyük olanlar ise bu uygulamanın dışında tutulmuştur. Zira bu yaşa gelen çocukların ayırt etme güçlerinin oluşmaya başladığı düşünülmektedir.

Şimdilik Sadece İOS'ta

Geliştirilen bu uygulama şimdilik sadece İOS işletme sistemine sahip cihazlarda kullanılabiliyor. Ancak test sürecinde olduğu için uygulamanın henüz tam olarak olgunlaştığını da söyleyemeyiz.

Bu sebeple ilk olarak sadece İOS'ta denenen bu uygulama daha sonrasında Android cihazlar için de uygulanabilecek. Böylelikle her iki işletim sistemine sahip cihazlar da uygulama mağazalarından bu uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilecek.

Bu uygulama ile birlikte çocuklarımızın art niyetli kişiler tarafından rahatsız edilmesinin önüne büyük oranda geçilmiş olacak. Bunun yanı sıra çocuklar da uygulamanın amacı dışında kullanılmasından büyük oranda korunacak ve sosyal medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanabilecekler.

Her açıdan son derece önemli olan bu uygulamanın ne zaman tüm cihazlarda kullanılmaya başlayacak olması konusu da belirsiz. Ancak büyük oranda çalışmaların sona yaklaştığını düşünecek olursak kısa bir süre içerisinde de bu uygulamaları kullanmaya başlayabileceğimizi belirtmemiz gerekir.