Dünyaya En Çok Benzeyen Gök Cismi

Amerikan bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde dünyaya en çok benzeyen gök cisminin Satürn’ün uydusu Titan olduğu belirlendi.
Dünyaya En Çok Benzeyen Gök Cismi

Bu uydunun çıkarılan topografik haritasında dünya ile ciddi benzerliklerinin olması dikkatlerin üzerine toplanmasına neden oldu.

Sürekli Sıvı Barındırıyor

Titan’ın dünyaya en çok benzeyen özelliklerinden birisi de yüzeyinde sabit olarak sıvı bulundurmasıdır. Bu kapsamda yapılan araştırmalar neticesinde Titan yüzeyinde bulunan sıvıların birbirleriyle bağlantılı oldukları da tespit edildi. Aynı dünyada olduğu gibi Titan’da da göller ve denizlerin birbirleriyle yüzey altında birleştikleri ifade edilmektedir.

Yapılan bu araştırmalar dünyada bulunan deniz seviyesi gibi bir seviyenin Titan’da da bulunduğunu tespit ettiler. Bu gelişme başta bilim adamları olmak üzere birçok kişiyi heyecanlandırdı.

Hayat Var Mı?

Su bulunması bakımından dünya ile birçok benzerlik gösteren Titan’da hayat olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak bu konuda bilim adamlarının çalışmaları son sürat devam etmektedir. Bu uydudan alınacak örneklerin laboratuvarlarda incelenmesinin ardından bu konuda bir fikir yürütmek mümkün olacaktır.

Dünyaya en çok benzeyen gök cismi olarak kayıtlara geçen bu uydu ile ilgili NASA’nın yürüttüğü çalışmalar hızla devam etmektedir. Ayrıca basına servis edilen birtakım resimler de bulunmaktadır. ilerleyen günlerde bu gelişmelerin daha da çok artacağını ifade edebiliriz. Böylelikle ilerleyen zaman dilimlerinde bizleri daha birçok sürprizin bekleyeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.