DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarları değiştirme işlemi zorlu olabilmektedir. Güncel DNS sunucuları listesi ve ayarları değiştirme yolları bazı uygulamalarla mümkündür.
DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS Nedir Ne İşe Yarar?

DNS ayarlarını değiştirmek, engellenen sitelere rahatça giriş yapabilmenizi sağlar. İşletim sistemlerine göre bunu değiştirme yolları farklı olacaktır. Domain Name Server olarak da bilinen DNS, tarayıcının adres bölümüne girilen site ismini sitenin gerçekteki IP adresine çevrilmesini sağlayan ve internet üzerinde gezintiyi kolaylaştıran bir sistemdir. Bunun ayarlarını değiştirmeden önce var olan ayarların kaydedilmesi önerilir. Bunun nedeni olası aksiliklerde sorunların önüne geçilmesidir.

Windows 10 İçin DNS Ayarları Değiştirme

 Windows 10 DNS ayarları değiştirme işlemleri için öncesinde kullanıcılar “Denetim Masası” bölümüne girmelidir. Bu aşamadan sonra, ağ durumu görevleri görüntüle seçeneğine tıklanır. Daha sonra karşınıza çıkan pencerenin sol alt bölümündeki “bağdaştırıcı ayarları değiştir” bölümüne tıklanır. Bağlı olunan internete sol tıklanır ve “özellikler” bölümü seçilir.

  • İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/ IPv4)" bölümü seçilir. Özelliklerine girilir.
  • Güncel DNS’ler bulunarak buradaki bölüme girilir. Güncel DNS’leri birçok teknoloji sitesinde bulabilirsiniz. Karşınıza çıkan rakamlardan seçip girerek ayarları değiştirmiş olursunuz.

Android İçin DNS Ayarları Değiştirme

Android için DNS değiştirme için Wi-Fi bağlantı listesini açmak gerekir.

  • Bağlı olduğunuz kablosuz ağ bağlantısına uzun süre basın
  • “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayın.
  • IP Ayarları bölümünden statik seçeneğine bulunan güncel DNS sunucularından biri girilebilir.